Gå vidare till huvudinnehåll

Rund um den Reisberg

6,9kmLängd
267mStigning
2–2,5timBeräknad tid
Rundslinga
Fantastisk naturutflykt i Rheinland-Pfalz. Rutten börjar vid en liten skogsparkering nära Otto-Neubeck-Hütte. Detta är också inom bekvämt gångavstånd från järnvägsstationen. Rutten tar dig över åkrar ett tag, men mestadels genom den magnifika skogen. Bad Bodendorf passeras vid den nordligaste spetsen innan rutten tar en lång slinga tillbaka till startpunkten. Tillgänglig med buss och tåg. I Remagen och Bad Bodendorf finns trevliga ställen att stanna till på.
Denna text har översatts.
Anpassa rutten

Mest populära sevärdheter

Reisberg
Topp

Mest populära sevärdheter

Reisberg
Topp
Vandring
Löpning
Skogar
Floder
Utsikter

Populära tider

Märkesbild Plus

När är leden som mest trafikerad?

Undvik folkmassorna med veckovisa och månatliga aktivitetsdata om leden från vår community
AllTrails-logotyp

Äventyret börjar i appen

Offlinekartor, navigering och skick – allt på ett ställe
Ladda ner AllTrails-appen i App StoreLadda ner AllTrails-appen i Google Play

Vanliga frågor

Vad är bra att känna till om den här leden?

Prova den här 6,9-km slingleden i närheten av Remagen, Rheinland-Pfalz. Den anses generellt vara en medelsvår led och tar i genomsnitt 2 t 9 min att gå. Den här leden är perfekt för vandring och löpning, och du kommer förmodligen inte att stöta på särskilt många när du utforskar den.

Vilket väder förväntas på Rund um den Reisberg den här veckan?

Vädret på Rund um den Reisberg de kommande fem dagarna förväntas vara:
  • tors 24 september–20.2 grader/klart
  • fre 25 september–23.8 grader/klart
  • lör 26 september–23.8 grader/klart
  • sön 27 september–28.4 grader/klart
  • mån 28 september–27.2 grader/klart

Var ligger Rund um den Reisberg?

Rund um den Reisberg är en led belägen i Remagen, Rheinland-Pfalz, Tyskland.

Hur svår är Rund um den Reisberg?

Rund um den Reisberg anses vara en medelsvår vandring på 6,9 km, med en höjdökning på 267 m. Det tar i snitt 2–2,5 tim att slutföra den. Medelsvåra leder har ofta gradvisa stigningar eller hinder som stenar eller rötter.

Vad är stigningen för Rund um den Reisberg?

Rund um den Reisberg anses vara en medelsvår vandring på 6,9 km, med en höjdökning på 267 m. Det tar i snitt 2–2,5 tim att slutföra den. Medelsvåra leder har ofta gradvisa stigningar eller hinder som stenar eller rötter.

Är Rund um den Reisberg en rundslinga?

Rund um den Reisberg är en rundslinga på 6,9 km, med en höjdökning på 267 m. Det tar i snitt 2–2,5 tim att slutföra den. Rundslingor har samma startpunkt och slutpunkt. Du följer en enda rutt utan att gå tillbaka till dina steg.

Hur lång är Rund um den Reisberg?

Rund um den Reisberg är en rundslinga på 6,9 km, med en höjdökning på 267 m. Det tar i snitt 2–2,5 tim att slutföra den. Rundslingor har samma startpunkt och slutpunkt. Du följer en enda rutt utan att gå tillbaka till dina steg.

Är hundar tillåtna på Rund um den Reisberg?

Hundar kan vara tillåtna på Rund um den Reisberg. Se till att kontrollera reglerna innan du ger dig ut.

Finns det skogar i Rund um den Reisberg?

Ja, Rund um den Reisberg är en skogsled.
Senast uppdaterad den 22 september 2026 kl. 01:57 GMT+0