Nahe Cycle Path Stage 6: Bad Kreuznach - Bingen
100% av recensenterna säger att den här leden är enkel
18,7kmLängd
267mStigning
4,5–5timBeräknad tid
Punkt-till-punkt
Sjätte delen av Nahe-långdistanscykelvägen från Bad Kreuznach till Bingen, Rheinland-Pfalz.
Denna dagsetapp börjar i Bad Kreuznach och går längs floden Nahe till dess utlopp i Rhen vid Bingen. En stor del av sträckan går norrut och passerar bland annat städerna Münster-Sarsheim och Gensingen. På grund av staden Bingens speciella läge vid Rhen finns det många historiska platser och kulturminnen.
Skyltningen för denna etapp motsvarar den för långdistanscykelvägen och visar en cykel och texten "Nahe cykelväg" på en gul bakgrund.
Höjdpunkter:
- Besök musernas torn i Bingen
- Vattenrik cykling längs floden Nahe med ett stopp längs Rhen
- Besök Niederwald-monumentet och slottet Klopp
Denna text har översatts.
Mest populära sevärdheter
Scharlachkopf
Topp
Trutzbingen
Slott
Radlerhütte
Picknickplats
Altes Schloss
Ruiner
Villa Puricelli-Plettenberg
Slott
Rhein-Nahe-Eck
Sevärdhet
Frankensteiner Hof
Byggnad
Velensches Schloss
Slott
Schloss Bretzenheim
Slott
Wasserturm
Sevärdhet
Visualisierung Kloster Rupertsberg
Utsiktspunkt
Populära tider
När är leden som mest trafikerad?
Undvik folkmassorna med veckovisa och månatliga aktivitetsdata om leden från vår communityBästa lederna i närheten
Vanliga frågor
Vad är bra att känna till om den här leden?
Njut av den här 18,7-km punkt-till-punkt-leden i närheten av Bad Kreuznach, Rheinland-Pfalz. Den anses generellt vara en lätt led och tar i genomsnitt 4 t 16 min att gå. Det här är ett mycket populärt område för backpacking, camping och cykelturer, så du kommer förmodligen att träffa andra människor när du utforskar det. Leden är öppen året runt och är vacker att besöka när som helst.
Vilket väder förväntas på Nahe Cycle Path Stage 6: Bad Kreuznach - Bingen den här veckan?
Vädret på Nahe Cycle Path Stage 6: Bad Kreuznach - Bingen de kommande fem dagarna förväntas vara:
- lör 26 september–27.3 grader/klart
- sön 27 september–27.4 grader/klart
- mån 28 september–27.6 grader/klart
- tis 29 september–28.8 grader/klart
- ons 30 september–23.4 grader/skurar
Var ligger Nahe Cycle Path Stage 6: Bad Kreuznach - Bingen?
Nahe Cycle Path Stage 6: Bad Kreuznach - Bingen är en led belägen i Soonwald-Nahe Nature Park.
Hur svår är Nahe Cycle Path Stage 6: Bad Kreuznach - Bingen?
Nahe Cycle Path Stage 6: Bad Kreuznach - Bingen anses vara en enkel vandring på 18,7 km, med en höjdökning på 267 m. Det tar i snitt 4,5–5 tim att slutföra den. Enkla leder är vanligtvis korta, med tydligt markerade vägar och ganska jämn terräng.
Vad är stigningen för Nahe Cycle Path Stage 6: Bad Kreuznach - Bingen?
Nahe Cycle Path Stage 6: Bad Kreuznach - Bingen anses vara en enkel vandring på 18,7 km, med en höjdökning på 267 m. Det tar i snitt 4,5–5 tim att slutföra den. Enkla leder är vanligtvis korta, med tydligt markerade vägar och ganska jämn terräng.
Är Nahe Cycle Path Stage 6: Bad Kreuznach - Bingen en punkt-till-punkt-led?
Nahe Cycle Path Stage 6: Bad Kreuznach - Bingen är en punkt-till-punkt-led på 18,7 km, med en höjdökning på 267 m. Det tar i snitt 4,5–5 tim att slutföra den. Punkt-till-punkt-rutter har en annan startpunkt och slutpunkt. Ledens längd avser hela sträckan på denna rutt. Glöm inte att planera för transport när du utforskar punkt-till-punkt-rutter!
Hur lång är Nahe Cycle Path Stage 6: Bad Kreuznach - Bingen?
Nahe Cycle Path Stage 6: Bad Kreuznach - Bingen är en punkt-till-punkt-led på 18,7 km, med en höjdökning på 267 m. Det tar i snitt 4,5–5 tim att slutföra den. Punkt-till-punkt-rutter har en annan startpunkt och slutpunkt. Ledens längd avser hela sträckan på denna rutt. Glöm inte att planera för transport när du utforskar punkt-till-punkt-rutter!
Är hundar tillåtna på Nahe Cycle Path Stage 6: Bad Kreuznach - Bingen?
Hundar kan vara tillåtna på Nahe Cycle Path Stage 6: Bad Kreuznach - Bingen. Se till att kontrollera reglerna innan du ger dig ut.
När är den bästa tiden på året att vandra Nahe Cycle Path Stage 6: Bad Kreuznach - Bingen?
Nahe Cycle Path Stage 6: Bad Kreuznach - Bingen är öppet året runt och är vackert att besöka när som helst.
Hur pass trafikerad är Nahe Cycle Path Stage 6: Bad Kreuznach - Bingen?
Enligt friluftsentusiaster är Nahe Cycle Path Stage 6: Bad Kreuznach - Bingen vanligtvis välbesökt. Nahe Cycle Path Stage 6: Bad Kreuznach - Bingen är öppet året runt och är vackert att besöka när som helst.
Finns det natursköna utsikter på Nahe Cycle Path Stage 6: Bad Kreuznach - Bingen?
Ja, Visualisierung Kloster Rupertsberg ligger på Nahe Cycle Path Stage 6: Bad Kreuznach - Bingen.
Är det tillåtet att campa vid Nahe Cycle Path Stage 6: Bad Kreuznach - Bingen?
Camping är tillåtet vid Nahe Cycle Path Stage 6: Bad Kreuznach - Bingen i Soonwald-Nahe Nature Park. Campingboende varierar och kan inkludera campingplats, fricamping, stugor eller boende i en stad. Du bör alltid dubbelkolla om ett tillstånd är obligatoriskt.
Är det tillåtet att långvandra på Nahe Cycle Path Stage 6: Bad Kreuznach - Bingen?
Långvandring är tillåten på Nahe Cycle Path Stage 6: Bad Kreuznach - Bingen. Långvandringsleder är vanligtvis längre och är ofta punkt-till-punkt-leder. Campingboende varierar och kan inkludera campingplats, fricamping, stugor eller boende i en stad. Du bör alltid dubbelkolla om ett tillstånd är obligatoriskt.
Är Nahe Cycle Path Stage 6: Bad Kreuznach - Bingen belagd?
Ja, enligt vandrare är Nahe Cycle Path Stage 6: Bad Kreuznach - Bingen delvis belagd.
Finns det skogar i Nahe Cycle Path Stage 6: Bad Kreuznach - Bingen?
Ja, Nahe Cycle Path Stage 6: Bad Kreuznach - Bingen är en skogsled i Soonwald-Nahe Nature Park.
Senast uppdaterad den 25 september 2026 kl. 02:10 GMT+0