Mölschbach and Stüterhof Loop
7,7kmLängd
221mStigning
2–2,5timBeräknad tid
Rundslinga
Vacker vandringsled öster om Mölschbach i Rheinland-Pfalz.
Söder om Kaiserslautern går leden från Mölschbach genom de omgivande skogsområdena. Leden kan startas vid parkeringen på Douzystrasse. Det finns också en busshållplats i omedelbar närhet. Därifrån går rutten svagt men stadigt uppåt på vackra skogsstigar mot Stüterhof. Därifrån går rutten nedför genom skogen tillbaka till Mölschbach.
Höjdpunkter:
- Vandring på skogsstigar
- Genom Stüterhof
- Stünebachel
Denna text har översatts.
Mest populära sevärdheter
Steinberg
Topp
Mest populära sevärdheter
Steinberg
Topp
Populära tider
När är leden som mest trafikerad?
Undvik folkmassorna med veckovisa och månatliga aktivitetsdata om leden från vår communityBästa lederna i närheten
Vanliga frågor
Vad är bra att känna till om den här leden?
Upptäck den här 7,7-km slingleden i närheten av Kaiserslautern, Rheinland-Pfalz. Den anses generellt vara en medelsvår led och tar i genomsnitt 2 t 8 min att gå. Den här leden är perfekt för vandring, och du kommer förmodligen inte att stöta på särskilt många när du utforskar den. Leden är öppen året runt och är vacker att besöka när som helst.
Vilket väder förväntas på Mölschbach and Stüterhof Loop den här veckan?
Vädret på Mölschbach and Stüterhof Loop de kommande fem dagarna förväntas vara:
- lör 26 september–26.6 grader/klart
- sön 27 september–27.5 grader/klart
- mån 28 september–26.5 grader/klart
- tis 29 september–27.1 grader/klart
- ons 30 september–25.6 grader/duggregn
Var ligger Mölschbach and Stüterhof Loop?
Mölschbach and Stüterhof Loop är en led belägen i Palatinate Forest-Vosges du Nord Biosphere Reserve.
Hur svår är Mölschbach and Stüterhof Loop?
Mölschbach and Stüterhof Loop anses vara en medelsvår vandring på 7,7 km, med en höjdökning på 221 m. Det tar i snitt 2–2,5 tim att slutföra den. Medelsvåra leder har ofta gradvisa stigningar eller hinder som stenar eller rötter.
Vad är stigningen för Mölschbach and Stüterhof Loop?
Mölschbach and Stüterhof Loop anses vara en medelsvår vandring på 7,7 km, med en höjdökning på 221 m. Det tar i snitt 2–2,5 tim att slutföra den. Medelsvåra leder har ofta gradvisa stigningar eller hinder som stenar eller rötter.
Är Mölschbach and Stüterhof Loop en rundslinga?
Mölschbach and Stüterhof Loop är en rundslinga på 7,7 km, med en höjdökning på 221 m. Det tar i snitt 2–2,5 tim att slutföra den. Rundslingor har samma startpunkt och slutpunkt. Du följer en enda rutt utan att gå tillbaka till dina steg.
Hur lång är Mölschbach and Stüterhof Loop?
Mölschbach and Stüterhof Loop är en rundslinga på 7,7 km, med en höjdökning på 221 m. Det tar i snitt 2–2,5 tim att slutföra den. Rundslingor har samma startpunkt och slutpunkt. Du följer en enda rutt utan att gå tillbaka till dina steg.
Är hundar tillåtna på Mölschbach and Stüterhof Loop?
Hundar kan vara tillåtna på Mölschbach and Stüterhof Loop. Se till att kontrollera reglerna innan du ger dig ut.
När är den bästa tiden på året att vandra Mölschbach and Stüterhof Loop?
Mölschbach and Stüterhof Loop är öppet året runt och är vackert att besöka när som helst.
Hur pass trafikerad är Mölschbach and Stüterhof Loop?
Enligt vandrare är Mölschbach and Stüterhof Loop vanligtvis inte särskilt välbesökt. Mölschbach and Stüterhof Loop är öppet året runt och är vackert att besöka när som helst.
Finns det skogar i Mölschbach and Stüterhof Loop?
Ja, Mölschbach and Stüterhof Loop är en skogsled i Palatinate Forest-Vosges du Nord Biosphere Reserve.
Finns det vilda blommor vid Mölschbach and Stüterhof Loop?
Ja, vandrare har rapporterat en mängd olika vilda blommor på Mölschbach and Stüterhof Loop, även om de specifika typerna kan variera från månad till månad.
Senast uppdaterad den 24 september 2026 kl. 01:08 GMT+0