Gå vidare till huvudinnehåll

Goloring at Wolken

3,4kmLängd
124mStigning
1–1,5timBeräknad tid
Rundslinga
Kort vandringsled till Goloring nära Wolen i Rheinland-Pfalz Denna korta rundvandring leder till det förhistoriska jordbygget och registrerade kulturminnet Goloring, som är allmänt känt som "Eifel Stonehenge". På grund av sin korta längd är rutten idealisk för vandring med barn. Höjdpunkter: - Kort, familjevänlig rutt - Besök vid Golorings jordarbeten - Vandring i skogsområden och på landsvägar Höjdpunkter: - Goloring
Denna text har översatts.
Anpassa rutten
Promenad
Skogar
Utsikter
Vilda blommor
Vilda djur
Historiska platser

Populära tider

Märkesbild Plus

När är leden som mest trafikerad?

Undvik folkmassorna med veckovisa och månatliga aktivitetsdata om leden från vår community
AllTrails-logotyp

Äventyret börjar i appen

Offlinekartor, navigering och skick – allt på ett ställe
Ladda ner AllTrails-appen i App StoreLadda ner AllTrails-appen i Google Play

Vanliga frågor

Vad är bra att känna till om den här leden?

Gå ut på den här 3,4-km slingleden i närheten av Wolken, Rheinland-Pfalz. Den anses generellt vara en lätt led och tar i genomsnitt 1 t 1 min att gå. Den här leden är perfekt för Promenera, och du kommer förmodligen inte att stöta på särskilt många när du utforskar den.

Vilket väder förväntas på Goloring at Wolken den här veckan?

Vädret på Goloring at Wolken de kommande fem dagarna förväntas vara:
  • ons 23 september–16.8 grader/klart
  • tors 24 september–19.9 grader/klart
  • fre 25 september–24 grader/klart
  • lör 26 september–23.1 grader/klart
  • sön 27 september–28.3 grader/klart

Var ligger Goloring at Wolken?

Goloring at Wolken är en led belägen i Wolken, Rheinland-Pfalz, Tyskland.

Hur svår är Goloring at Wolken?

Goloring at Wolken anses vara en enkel vandring på 3,4 km, med en höjdökning på 124 m. Det tar i snitt 1–1,5 tim att slutföra den. Enkla leder är vanligtvis korta, med tydligt markerade vägar och ganska jämn terräng.

Vad är stigningen för Goloring at Wolken?

Goloring at Wolken anses vara en enkel vandring på 3,4 km, med en höjdökning på 124 m. Det tar i snitt 1–1,5 tim att slutföra den. Enkla leder är vanligtvis korta, med tydligt markerade vägar och ganska jämn terräng.

Är Goloring at Wolken en rundslinga?

Goloring at Wolken är en rundslinga på 3,4 km, med en höjdökning på 124 m. Det tar i snitt 1–1,5 tim att slutföra den. Rundslingor har samma startpunkt och slutpunkt. Du följer en enda rutt utan att gå tillbaka till dina steg.

Hur lång är Goloring at Wolken?

Goloring at Wolken är en rundslinga på 3,4 km, med en höjdökning på 124 m. Det tar i snitt 1–1,5 tim att slutföra den. Rundslingor har samma startpunkt och slutpunkt. Du följer en enda rutt utan att gå tillbaka till dina steg.

Är hundar tillåtna på Goloring at Wolken?

Hundar kan vara tillåtna på Goloring at Wolken. Se till att kontrollera reglerna innan du ger dig ut.

Finns det natursköna utsikter på Goloring at Wolken?

Ja, Goloring ligger på Goloring at Wolken.

Finns det skogar i Goloring at Wolken?

Ja, Goloring at Wolken är en skogsled.

Finns det vilda blommor vid Goloring at Wolken?

Ja, vandrare har rapporterat en mängd olika vilda blommor på Goloring at Wolken, även om de specifika typerna kan variera från månad till månad.

Finns det vilda djur vid Goloring at Wolken?

Ja, många vandrare har sett vilda djur vid Goloring at Wolken. Se alltid till att hålla ett säkert avstånd till vilda djur.
Senast uppdaterad den 23 september 2026 kl. 14:16 GMT+0