Gå vidare till huvudinnehåll

Erlebnisweg Moselkrampen

12,9kmLängd
350mStigning
3,5–4timBeräknad tid
Punkt-till-punkt
Vacker vandringsled på Mosel nära Ellenz-Poltersdorf, Rheinland-Pfalz. En fantastisk vandring som börjar i Ernst och först leder till Ellenz-Poltersdorf. Den går inte bara genom de charmiga vinbyarna vid Mosel, utan också genom vingårdar och skogar. Höjdkänsla och fotfasthet är en fördel, eftersom leden bitvis går brant uppför och leder till utsatta områden. Busshållplatsen "Ernst, Oberdorf" ligger nära startpunkten. Busshållplatsen "Bruttig, Moselufer/Kirchstraße" ligger nära målpunkten, det är möjligt att återvända till startpunkten med kollektivtrafik. På vägen går färjan över till andra sidan Mosel mot en avgift. Innan du ger dig iväg är det därför bäst att undersöka färjans drifttider (se "Tips"). Det finns många restauranger och kaféer att stanna till på. Det är bra att ta med sig en känsla för äventyr och bra skor på denna äventyrsstig. Det är fullt möjligt att stöta på fallna träd och övervuxna delar av leden. Höjdpunkter: - den magnifika Moseldalen - Metternichs slott - vackra vinodlingsområden
Denna text har översatts.
Anpassa rutten
Avgift
Delvis belagd
Camping
Vandring
Skogar
Floder
Utsikter
Vilda blommor
Historiska platser

Populära tider

Märkesbild Plus

När är leden som mest trafikerad?

Undvik folkmassorna med veckovisa och månatliga aktivitetsdata om leden från vår community
AllTrails-logotyp

Äventyret börjar i appen

Offlinekartor, navigering och skick – allt på ett ställe
Ladda ner AllTrails-appen i App StoreLadda ner AllTrails-appen i Google Play

Vanliga frågor

Vad är bra att känna till om den här leden?

Njut av den här 12,9-km punkt-till-punkt-leden i närheten av Ellenz-Poltersdorf, Rheinland-Pfalz. Den anses generellt vara en medelsvår led och tar i genomsnitt 3 t 28 min att gå. Det här är ett mycket populärt område för camping och vandring, så du kommer förmodligen att träffa andra människor när du utforskar det. Den bästa tiden att besöka leden är mars till oktober.

Ge några tips om Erlebnisweg Moselkrampen?

Aktuella färjetider och biljettpriser finns på https://www.ellenz-poltersdorf.de/freizeit/auf-der-mosel/

Vilket väder förväntas på Erlebnisweg Moselkrampen den här veckan?

Vädret på Erlebnisweg Moselkrampen de kommande fem dagarna förväntas vara:
  • fre 25 september–27.1 grader/klart
  • lör 26 september–28 grader/klart
  • sön 27 september–29.3 grader/klart
  • mån 28 september–30 grader/klart
  • tis 29 september–28.6 grader/klart

Var ligger Erlebnisweg Moselkrampen?

Erlebnisweg Moselkrampen är en led belägen i Ellenz-Poltersdorf, Rheinland-Pfalz, Tyskland.

Hur svår är Erlebnisweg Moselkrampen?

Erlebnisweg Moselkrampen anses vara en medelsvår vandring på 12,9 km, med en höjdökning på 350 m. Det tar i snitt 3,5–4 tim att slutföra den. Medelsvåra leder har ofta gradvisa stigningar eller hinder som stenar eller rötter.

Vad är stigningen för Erlebnisweg Moselkrampen?

Erlebnisweg Moselkrampen anses vara en medelsvår vandring på 12,9 km, med en höjdökning på 350 m. Det tar i snitt 3,5–4 tim att slutföra den. Medelsvåra leder har ofta gradvisa stigningar eller hinder som stenar eller rötter.

Är Erlebnisweg Moselkrampen en punkt-till-punkt-led?

Erlebnisweg Moselkrampen är en punkt-till-punkt-led på 12,9 km, med en höjdökning på 350 m. Det tar i snitt 3,5–4 tim att slutföra den. Punkt-till-punkt-rutter har en annan startpunkt och slutpunkt. Ledens längd avser hela sträckan på denna rutt. Glöm inte att planera för transport när du utforskar punkt-till-punkt-rutter!

Hur lång är Erlebnisweg Moselkrampen?

Erlebnisweg Moselkrampen är en punkt-till-punkt-led på 12,9 km, med en höjdökning på 350 m. Det tar i snitt 3,5–4 tim att slutföra den. Punkt-till-punkt-rutter har en annan startpunkt och slutpunkt. Ledens längd avser hela sträckan på denna rutt. Glöm inte att planera för transport när du utforskar punkt-till-punkt-rutter!

Är hundar tillåtna på Erlebnisweg Moselkrampen?

Hundar kan vara tillåtna på Erlebnisweg Moselkrampen. Se till att kontrollera reglerna innan du ger dig ut.

När är den bästa tiden på året att vandra Erlebnisweg Moselkrampen?

mars till oktober är den mest populära tiden på året att besöka Erlebnisweg Moselkrampen.

Hur pass trafikerad är Erlebnisweg Moselkrampen?

Enligt friluftsentusiaster är Erlebnisweg Moselkrampen vanligtvis välbesökt. mars till oktober är den mest populära tiden på året att besöka Erlebnisweg Moselkrampen.

Är det tillåtet att campa vid Erlebnisweg Moselkrampen?

Camping är tillåtet vid Erlebnisweg Moselkrampen. Campingboende varierar och kan inkludera campingplats, fricamping, stugor eller boende i en stad. Du bör alltid dubbelkolla om ett tillstånd är obligatoriskt.

Är Erlebnisweg Moselkrampen belagd?

Ja, enligt vandrare är Erlebnisweg Moselkrampen delvis belagd.

Finns det skogar i Erlebnisweg Moselkrampen?

Ja, Erlebnisweg Moselkrampen är en skogsled.

Finns det vilda blommor vid Erlebnisweg Moselkrampen?

Ja, vandrare har rapporterat en mängd olika vilda blommor på Erlebnisweg Moselkrampen, även om de specifika typerna kan variera från månad till månad.

Krävs det någon avgift vid Erlebnisweg Moselkrampen?

Ja, en avgift är obligatoriskt på Erlebnisweg Moselkrampen. Kolla lokala parkresurser för mer information.
Senast uppdaterad den 24 september 2026 kl. 04:33 GMT+0