Söndagsutflykt - skog, vatten, vildmark
75% av recensenterna säger att den här leden är enkel
4,7kmLängd
65mStigning
1–1,5timBeräknad tid
Punkt-till-punkt
Panoramavandring i nationalparken Eifel, Nordrhein-Westfalen
Det finns flera alternativ för denna vandring: du kan ta bussen till Urftdammen och vandra vägen därifrån till Rurberg. Det andra alternativet är att ta en båttur från Rurberg till Urftdammen och vandra tillbaka därifrån, eller så kan du vandra dit och tillbaka från Rurberg. Vid Urftdammen kan man ta en paus i utflyktsrestaurangen. Båtarna seglar mellan påsk och höst och du bör kontrollera seglingstiderna i förväg.
Höjdpunkter:
- Urftdammen
-----------------------------------
Vill du utforska andra spännande korta resor nära en sjö? Ta då en titt på följande vandringar och cykelturer:
- https://www.alltrails.com/de/trail/germany/bavaria/eibsee-rundweg--3
- https://www.alltrails.com/de/trail/germany/north-rhine-westphalia/rund-um-den-lippesee
- https://www.alltrails.com/de/trail/germany/brandenburg/rund-um-den-sacrower-see
Denna text har översatts.
Mest populära sevärdheter
Obersee
Reservoar
Paulushofdamm
Damm
Urftsee
Reservoar
367
Ruiner
Rur Reservoir
Reservoar
317
Ruiner
Urftsee Staumauer
Sevärdhet
Populära tider
När är leden som mest trafikerad?
Undvik folkmassorna med veckovisa och månatliga aktivitetsdata om leden från vår communityBästa lederna i närheten
Vanliga frågor
Vad är bra att känna till om den här leden?
Upptäck den här 4,7-km punkt-till-punkt-leden i närheten av Rurberg, Nordrhein-Westfalen. Den anses generellt vara en medelsvår led och tar i genomsnitt 1 t 8 min att gå. Det här är ett mycket populärt område för vandring, så du kommer förmodligen att träffa andra människor när du utforskar det. Den bästa tiden att besöka leden är mars till november. Hundar är välkomna, men måste vara kopplade.
Ge några tips om Söndagsutflykt - skog, vatten, vildmark?
Tidtabeller för fartygen finns på https://www.rursee-schifffahrt.de/fahrplan-schiffe/
Vilket väder förväntas på Söndagsutflykt - skog, vatten, vildmark den här veckan?
Vädret på Söndagsutflykt - skog, vatten, vildmark de kommande fem dagarna förväntas vara:
- tors 24 september–20.7 grader/klart
- fre 25 september–23.6 grader/klart
- lör 26 september–22.6 grader/klart
- sön 27 september–26.4 grader/klart
- mån 28 september–26.6 grader/klart
Var ligger Söndagsutflykt - skog, vatten, vildmark?
Söndagsutflykt - skog, vatten, vildmark är en led belägen i Eifel nationalpark.
Hur svår är Söndagsutflykt - skog, vatten, vildmark?
Söndagsutflykt - skog, vatten, vildmark anses vara en medelsvår vandring på 4,7 km, med en höjdökning på 65 m. Det tar i snitt 1–1,5 tim att slutföra den. Medelsvåra leder har ofta gradvisa stigningar eller hinder som stenar eller rötter.
Vad är stigningen för Söndagsutflykt - skog, vatten, vildmark?
Söndagsutflykt - skog, vatten, vildmark anses vara en medelsvår vandring på 4,7 km, med en höjdökning på 65 m. Det tar i snitt 1–1,5 tim att slutföra den. Medelsvåra leder har ofta gradvisa stigningar eller hinder som stenar eller rötter.
Är Söndagsutflykt - skog, vatten, vildmark en punkt-till-punkt-led?
Söndagsutflykt - skog, vatten, vildmark är en punkt-till-punkt-led på 4,7 km, med en höjdökning på 65 m. Det tar i snitt 1–1,5 tim att slutföra den. Punkt-till-punkt-rutter har en annan startpunkt och slutpunkt. Ledens längd avser hela sträckan på denna rutt. Glöm inte att planera för transport när du utforskar punkt-till-punkt-rutter!
Hur lång är Söndagsutflykt - skog, vatten, vildmark?
Söndagsutflykt - skog, vatten, vildmark är en punkt-till-punkt-led på 4,7 km, med en höjdökning på 65 m. Det tar i snitt 1–1,5 tim att slutföra den. Punkt-till-punkt-rutter har en annan startpunkt och slutpunkt. Ledens längd avser hela sträckan på denna rutt. Glöm inte att planera för transport när du utforskar punkt-till-punkt-rutter!
Är hundar tillåtna på Söndagsutflykt - skog, vatten, vildmark?
Ja, hundar är tillåtna på Söndagsutflykt - skog, vatten, vildmark, men måste hållas kopplade.
När är den bästa tiden på året att vandra Söndagsutflykt - skog, vatten, vildmark?
mars till november är den mest populära tiden på året att besöka Söndagsutflykt - skog, vatten, vildmark.
Hur pass trafikerad är Söndagsutflykt - skog, vatten, vildmark?
Enligt vandrare är Söndagsutflykt - skog, vatten, vildmark vanligtvis mycket välbesökt. mars till november är den mest populära tiden på året att besöka Söndagsutflykt - skog, vatten, vildmark.
Är Söndagsutflykt - skog, vatten, vildmark barnvänlig?
Ja, många av ledens besökare har beskrivit Söndagsutflykt - skog, vatten, vildmark som bra för barn och familjer. Barnvänliga leder är vanligtvis korta, med tydligt markerade vägar och ganska jämn terräng.
Är Söndagsutflykt - skog, vatten, vildmark barnvagnsvänlig?
Ja, enligt vandrare är Söndagsutflykt - skog, vatten, vildmark barnvagnsvänlig. Barnvagnsvänliga leder är vanligtvis bredare och inte för branta, med få små hinder som stenar eller rötter. Barnvagnsvänliga leder kan vara belagda eller inte.
Finns det skogar i Söndagsutflykt - skog, vatten, vildmark?
Ja, Söndagsutflykt - skog, vatten, vildmark är en skogsled i Eifel nationalpark.
Finns det vilda blommor vid Söndagsutflykt - skog, vatten, vildmark?
Ja, vandrare har rapporterat en mängd olika vilda blommor på Söndagsutflykt - skog, vatten, vildmark, även om de specifika typerna kan variera från månad till månad.
Finns det vilda djur vid Söndagsutflykt - skog, vatten, vildmark?
Ja, många vandrare har sett vilda djur på Söndagsutflykt - skog, vatten, vildmark i Eifel nationalpark. Se alltid till att hålla ett säkert avstånd till vilda djur.
Senast uppdaterad den 23 september 2026 kl. 23:48 GMT+0