Hattingen nach Witten über Sprockhövel
60kmLängd
1 251mStigning
Rundslinga
Krävande och naturskön cykeltur i Hattingen, Nordrhein-Westfalen.
Start och mål är vid busshållplatsen Hattingen (Ruhr). Det finns parkeringsplatser i omedelbar närhet. Detta är en vacker utflykt som erbjuder mycket variation.
Höjdpunkter på turen:
- Vackra vyer
- Lokal flora och fauna
- Vackra och varierande naturlandskap
- Sjön Kemnader
- Längs Ruhrområdet
- Slottet Hardenstein
- Tillgänglig med buss och tåg
- Förfriskningsstopp tillgängliga
Denna text har översatts.
Mest populära sevärdheter
Stranddeck
Strand
Ölbachtal
Dal
Lake of Kemnade
Reservoar
Ruhrtal
Dal
Lottental
Dal
ehemaliges Zwangsarbeitslager Nachtigallstraße
Ruiner
Geologischer Aufschluss Flöz Schieferbank
Klippa
Stanzwerk
Sevärdhet
Sprockhöveler Bachtal
Dal
Freie Sportgemeinschaft Bochum 2006 e.V.
Campingplats
Zeltwiese KSC Witten
Campingplats
1902 Birschelmühle
Sevärdhet
Eisenbahnachse
Sevärdhet
Deimketal
Dal
Hammertal
Dal
Viadukt Wengern
Utsiktspunkt
Leimkasten
Byggnad
Grubenwasser
Vattendrag
Naturgarten Naturschutzgruppe Witten
Trädgård
Zeche Treue / Mundloch des Tiefen Stollens
Sevärdhet
Campingplatz Ruhrbrücke
Campingplats
Campingplatz Steger
Campingplats
Denkmal ex-Werklok, Fa. Gmeinder
Sevärdhet
Kohlenwagen "Hund"
Sevärdhet
ehem. Bahnhof Hiddinghausen
Sevärdhet
Verwaltungsgebäude
Byggnad
Brunsberg
Topp
Kohlberg
Topp
Ruhraak
Sevärdhet
St. Mathias Erbstollen II
Sevärdhet
Stephansburger Erbstollen / Stollenmundloch Stephansbank
Sevärdhet
Mest populära sevärdheter
Stranddeck
Strand
Ölbachtal
Dal
Lake of Kemnade
Reservoar
Ruhrtal
Dal
Lottental
Dal
ehemaliges Zwangsarbeitslager Nachtigallstraße
Ruiner
Geologischer Aufschluss Flöz Schieferbank
Klippa
Stanzwerk
Sevärdhet
Sprockhöveler Bachtal
Dal
Freie Sportgemeinschaft Bochum 2006 e.V.
Campingplats
Zeltwiese KSC Witten
Campingplats
1902 Birschelmühle
Sevärdhet
Eisenbahnachse
Sevärdhet
Deimketal
Dal
Hammertal
Dal
Viadukt Wengern
Utsiktspunkt
Leimkasten
Byggnad
Grubenwasser
Vattendrag
Naturgarten Naturschutzgruppe Witten
Trädgård
Zeche Treue / Mundloch des Tiefen Stollens
Sevärdhet
Campingplatz Ruhrbrücke
Campingplats
Campingplatz Steger
Campingplats
Denkmal ex-Werklok, Fa. Gmeinder
Sevärdhet
Kohlenwagen "Hund"
Sevärdhet
ehem. Bahnhof Hiddinghausen
Sevärdhet
Verwaltungsgebäude
Byggnad
Brunsberg
Topp
Kohlberg
Topp
Ruhraak
Sevärdhet
St. Mathias Erbstollen II
Sevärdhet
Stephansburger Erbstollen / Stollenmundloch Stephansbank
Sevärdhet
Populära tider
När är leden som mest trafikerad?
Undvik folkmassorna med veckovisa och månatliga aktivitetsdata om leden från vår communityBästa lederna i närheten
Vanliga frågor
Vad är bra att känna till om den här leden?
Upptäck den här 60,0-km slingleden i närheten av Hattingen, Nordrhein-Westfalen. Den anses generellt vara en lätt led. Det här är ett mycket populärt område för camping och cykelturer, så du kommer förmodligen att träffa andra människor när du utforskar det. Den bästa tiden att besöka leden är februari till november.
Vilket väder förväntas på Hattingen nach Witten über Sprockhövel den här veckan?
Vädret på Hattingen nach Witten über Sprockhövel de kommande fem dagarna förväntas vara:
- tors 24 september–19.1 grader/klart
- fre 25 september–22 grader/klart
- lör 26 september–22.9 grader/klart
- sön 27 september–24.2 grader/klart
- mån 28 september–27.3 grader/duggregn
Var ligger Hattingen nach Witten über Sprockhövel?
Hattingen nach Witten über Sprockhövel är en led belägen i Hattingen, Nordrhein-Westfalen, Tyskland.
Är hundar tillåtna på Hattingen nach Witten über Sprockhövel?
Hundar kan vara tillåtna på Hattingen nach Witten über Sprockhövel. Se till att kontrollera reglerna innan du ger dig ut.
När är den bästa tiden på året att vandra Hattingen nach Witten über Sprockhövel?
februari till november är den mest populära tiden på året att besöka Hattingen nach Witten über Sprockhövel.
Hur pass trafikerad är Hattingen nach Witten über Sprockhövel?
Enligt friluftsentusiaster är Hattingen nach Witten über Sprockhövel vanligtvis välbesökt. februari till november är den mest populära tiden på året att besöka Hattingen nach Witten über Sprockhövel.
Finns det stränder vid Hattingen nach Witten über Sprockhövel?
Ja, Hattingen nach Witten über Sprockhövel är nära Stranddeck.
Finns det natursköna utsikter på Hattingen nach Witten über Sprockhövel?
Ja, Viadukt Wengern ligger på Hattingen nach Witten über Sprockhövel.
Finns det vattendrag vid Hattingen nach Witten über Sprockhövel?
Ja, Hattingen nach Witten über Sprockhövel är nära Grubenwasser.
Är det tillåtet att campa vid Hattingen nach Witten über Sprockhövel?
Camping är tillåtet vid Hattingen nach Witten über Sprockhövel. Campingboende varierar och kan inkludera campingplats, fricamping, stugor eller boende i en stad. Du bör alltid dubbelkolla om ett tillstånd är obligatoriskt.
Är Hattingen nach Witten über Sprockhövel belagd?
Ja, enligt vandrare är Hattingen nach Witten über Sprockhövel delvis belagd.
Finns det skogar i Hattingen nach Witten über Sprockhövel?
Ja, Hattingen nach Witten über Sprockhövel är en skogsled.
Senast uppdaterad den 22 september 2026 kl. 00:15 GMT+0