Gå vidare till huvudinnehåll

Müritz National Park Trail

177kmLängd
2 940mStigning
24tim+Beräknad tid
Rundslinga
Naturnära långväga vandringsled i nationalparken Müritz, Mecklenburg-Vorpommern. Nationalparksleden Müritz är en absolut drömväg genom de oförstörda landskapen i Mecklenburgska sjöbygden. Det är också den längsta vandringsleden genom en tysk nationalpark! I nio dagsetapper på mellan åtta och 26 kilometer kan man från Waren (Müritz) till fots utforska "De tusen sjöarnas land". Eftersom regionen är glest befolkad är det bäst att planera i god tid och alltid packa tillräckligt med proviant och vatten. Men det finns också flera ställen där man kan övernatta och ta en fika. Vandringens start- och målpunkter kan nås med buss och tåg. Vandringens höjdpunkter: - Waren an der Müritz - Müritz (Tysklands största insjö) - otaliga idylliska vattendrag - Käflingsbergs torn - Havels källområde - Serrahns bokskogar (UNESCO:s världsarvslista)
Denna text har översatts.
Anpassa rutten
Delvis belagd
Camping
Fågelskådning
Vandring
Långvandring
Stränder
Skogar
Sjöar
Floder
Utsikter
Vilda djur
Historiska platser
AllTrails-logotyp

Äventyret börjar i appen

Offlinekartor, navigering och skick – allt på ett ställe
Ladda ner AllTrails-appen i App StoreLadda ner AllTrails-appen i Google Play

Vanliga frågor

Vad är bra att känna till om den här leden?

Upplev den här 177,0-km slingleden i närheten av Waren, Mecklenburg-Vorpommern. Den anses generellt vara en medelsvår led och tar i genomsnitt 41 t 22 min att gå. Den här leden är perfekt för backpacking, fågelskådning och camping, och du kommer förmodligen inte att stöta på särskilt många när du utforskar den. Leden är öppen året runt och är vacker att besöka när som helst.

Vilket väder förväntas på Müritz National Park Trail den här veckan?

Vädret på Müritz National Park Trail de kommande fem dagarna förväntas vara:
  • lör 26 september–19.4 grader/klart
  • sön 27 september–21.5 grader/klart
  • mån 28 september–22.5 grader/klart
  • tis 29 september–20 grader/klart
  • ons 30 september–20.1 grader/klart

Var ligger Müritz National Park Trail?

Müritz National Park Trail är en led belägen i Müritz nationalpark.

Hur svår är Müritz National Park Trail?

Müritz National Park Trail anses vara en medelsvår vandring på 177 km, med en höjdökning på 2 940 m. Det tar i snitt 24 tim+ att slutföra den. Medelsvåra leder har ofta gradvisa stigningar eller hinder som stenar eller rötter.

Vad är stigningen för Müritz National Park Trail?

Müritz National Park Trail anses vara en medelsvår vandring på 177 km, med en höjdökning på 2 940 m. Det tar i snitt 24 tim+ att slutföra den. Medelsvåra leder har ofta gradvisa stigningar eller hinder som stenar eller rötter.

Är Müritz National Park Trail en rundslinga?

Müritz National Park Trail är en rundslinga på 177 km, med en höjdökning på 2 940 m. Det tar i snitt 24 tim+ att slutföra den. Rundslingor har samma startpunkt och slutpunkt. Du följer en enda rutt utan att gå tillbaka till dina steg.

Hur lång är Müritz National Park Trail?

Müritz National Park Trail är en rundslinga på 177 km, med en höjdökning på 2 940 m. Det tar i snitt 24 tim+ att slutföra den. Rundslingor har samma startpunkt och slutpunkt. Du följer en enda rutt utan att gå tillbaka till dina steg.

Är hundar tillåtna på Müritz National Park Trail?

Hundar kan vara tillåtna på Müritz National Park Trail. Se till att kontrollera reglerna innan du ger dig ut.

När är den bästa tiden på året att vandra Müritz National Park Trail?

Müritz National Park Trail är öppet året runt och är vackert att besöka när som helst.

Hur pass trafikerad är Müritz National Park Trail?

Enligt vandrare är Müritz National Park Trail vanligtvis inte särskilt välbesökt. Müritz National Park Trail är öppet året runt och är vackert att besöka när som helst.

Är det tillåtet att campa vid Müritz National Park Trail?

Camping är tillåtet vid Müritz National Park Trail i Müritz nationalpark. Campingboende varierar och kan inkludera campingplats, fricamping, stugor eller boende i en stad. Du bör alltid dubbelkolla om ett tillstånd är obligatoriskt.

Finns det fågelskådning vid Müritz National Park Trail?

Ja, vandrare har sagt att Müritz National Park Trail är bra för fågelskådning. Olika fågelarter har observerats på leden och i det omgivande området.

Är det tillåtet att långvandra på Müritz National Park Trail?

Långvandring är tillåten på Müritz National Park Trail. Långvandringsleder är vanligtvis längre och är ofta punkt-till-punkt-leder. Campingboende varierar och kan inkludera campingplats, fricamping, stugor eller boende i en stad. Du bör alltid dubbelkolla om ett tillstånd är obligatoriskt.

Är Müritz National Park Trail belagd?

Ja, enligt vandrare är Müritz National Park Trail delvis belagd.

Finns det skogar i Müritz National Park Trail?

Ja, Müritz National Park Trail är en skogsled i Müritz nationalpark.

Finns det vilda djur vid Müritz National Park Trail?

Ja, många vandrare har sett vilda djur på Müritz National Park Trail i Müritz nationalpark. Se alltid till att hålla ett säkert avstånd till vilda djur.
Senast uppdaterad den 25 september 2026 kl. 03:48 GMT+0