Treppenstein - Verlobungsinsel - Kastehaus
50% av recensenterna säger att den här leden är medelsvår
6,9kmLängd
392mStigning
2,5–3timBeräknad tid
Rundslinga
Denna omväxlande rundvandring i Okertal förbinder tre stämpelstationer för ”Harzer Wandernadel” i Harzbergens vildmark. Rutten går först längs floden Oker till Verlobungsinsel, en skuggig flodö som nås via en liten träbro. En brantare stig leder upp till Treppenstein, en imponerande granitklippa med inhuggna trappsteg och räcken, som erbjuder en vidsträckt utsikt över den skogsklädda dalen. Längre upp på bergskammen passerar vandrarna Kästehaus och Kästeklippen, vars vittrade klippformationer hör till regionens mest kända geotoper.
Denna text har översatts.
Mest populära sevärdheter
Feigenbaumklippe
Klippa
Mausefalle-Fels
Klippa
Romkerhaller Wasserfall
Vattenfall
Okertal
Dal
Habichtsklippe
Klippa
Feigenbaumklippe
Utsiktspunkt
Huthberg
Topp
Lamm
Klippa
Großer Treppenstein
Klippa
Oker (Verlobungsinsel)
Vattendrag
Kleiner Romke
Topp
Hexenküche
Klippa
Sülpketal
Dal
Schreckenkopf
Topp
Wildenstein
Topp
Tränketal
Dal
Sichelstein
Klippa
Mausefalle
Sevärdhet
Mest populära sevärdheter
Feigenbaumklippe
Klippa
Mausefalle-Fels
Klippa
Romkerhaller Wasserfall
Vattenfall
Okertal
Dal
Habichtsklippe
Klippa
Feigenbaumklippe
Utsiktspunkt
Huthberg
Topp
Lamm
Klippa
Großer Treppenstein
Klippa
Oker (Verlobungsinsel)
Vattendrag
Kleiner Romke
Topp
Hexenküche
Klippa
Sülpketal
Dal
Schreckenkopf
Topp
Wildenstein
Topp
Tränketal
Dal
Sichelstein
Klippa
Mausefalle
Sevärdhet
Bästa lederna i närheten
Vanliga frågor
Vad är bra att känna till om den här leden?
Prova den här 6,9-km slingleden i närheten av Harz, Niedersachsen. Den anses generellt vara en medelsvår led och tar i genomsnitt 2 t 37 min att gå. Den här leden är perfekt för vandring. Den bästa tiden att besöka leden är april till oktober.
Vilket väder förväntas på Treppenstein - Verlobungsinsel - Kastehaus den här veckan?
Vädret på Treppenstein - Verlobungsinsel - Kastehaus de kommande fem dagarna förväntas vara:
- tors 24 september–16.3 grader/klart
- fre 25 september–20.3 grader/klart
- lör 26 september–22.9 grader/klart
- sön 27 september–23.8 grader/klart
- mån 28 september–26.7 grader/klart
Var ligger Treppenstein - Verlobungsinsel - Kastehaus?
Treppenstein - Verlobungsinsel - Kastehaus är en led belägen i Harz, Niedersachsen, Tyskland.
Hur svår är Treppenstein - Verlobungsinsel - Kastehaus?
Treppenstein - Verlobungsinsel - Kastehaus anses vara en medelsvår vandring på 6,9 km, med en höjdökning på 392 m. Det tar i snitt 2,5–3 tim att slutföra den. Medelsvåra leder har ofta gradvisa stigningar eller hinder som stenar eller rötter.
Vad är stigningen för Treppenstein - Verlobungsinsel - Kastehaus?
Treppenstein - Verlobungsinsel - Kastehaus anses vara en medelsvår vandring på 6,9 km, med en höjdökning på 392 m. Det tar i snitt 2,5–3 tim att slutföra den. Medelsvåra leder har ofta gradvisa stigningar eller hinder som stenar eller rötter.
Är Treppenstein - Verlobungsinsel - Kastehaus en rundslinga?
Treppenstein - Verlobungsinsel - Kastehaus är en rundslinga på 6,9 km, med en höjdökning på 392 m. Det tar i snitt 2,5–3 tim att slutföra den. Rundslingor har samma startpunkt och slutpunkt. Du följer en enda rutt utan att gå tillbaka till dina steg.
Hur lång är Treppenstein - Verlobungsinsel - Kastehaus?
Treppenstein - Verlobungsinsel - Kastehaus är en rundslinga på 6,9 km, med en höjdökning på 392 m. Det tar i snitt 2,5–3 tim att slutföra den. Rundslingor har samma startpunkt och slutpunkt. Du följer en enda rutt utan att gå tillbaka till dina steg.
Är hundar tillåtna på Treppenstein - Verlobungsinsel - Kastehaus?
Hundar kan vara tillåtna på Treppenstein - Verlobungsinsel - Kastehaus. Se till att kontrollera reglerna innan du ger dig ut.
När är den bästa tiden på året att vandra Treppenstein - Verlobungsinsel - Kastehaus?
april till oktober är den mest populära tiden på året att besöka Treppenstein - Verlobungsinsel - Kastehaus.
Finns det vattenfall vid Treppenstein - Verlobungsinsel - Kastehaus?
Ja, Treppenstein - Verlobungsinsel - Kastehaus har natursköna utsikter över Romkerhaller Wasserfall och Utsiktspunkt.
Finns det natursköna utsikter på Treppenstein - Verlobungsinsel - Kastehaus?
Ja, Feigenbaumklippe ligger på Treppenstein - Verlobungsinsel - Kastehaus.
Finns det vattendrag vid Treppenstein - Verlobungsinsel - Kastehaus?
Ja, Treppenstein - Verlobungsinsel - Kastehaus är nära Oker (Verlobungsinsel).
Finns det skogar i Treppenstein - Verlobungsinsel - Kastehaus?
Ja, Treppenstein - Verlobungsinsel - Kastehaus är en skogsled.
Senast uppdaterad den 24 september 2026 kl. 15:13 GMT+0