Gå vidare till huvudinnehåll

Megamarsch Weserbergland 2020

100,4kmLängd
1 305mStigning
24tim+Beräknad tid
Fram och tillbaka
Populärt vandringsevenemang i naturparken Weserbergland i Niedersachsen. Detta är rutten för Weserbergland Megamarsch, en 100-kilometersrutt som en gång om året avverkas till fots av ambitiösa vandrare inom 24 timmar. Den går från Rinteln till Hessisch Oldendorf och Hameln och därifrån tillbaka till Rinteln. Banan kan variera från år till år. Mer aktuell information om evenemanget hittar du under "Tips". Höjdpunkter på rutten: - Korsvirkesstaden Rinteln - Hessisch Oldendorf - Wesers dalgång - Pied Piper-staden Hameln
Denna text har översatts.
Anpassa rutten
Delvis belagd
Camping
Vandring
Långvandring
Floder
Utsikter
Händelser
AllTrails-logotyp

Äventyret börjar i appen

Offlinekartor, navigering och skick – allt på ett ställe
Ladda ner AllTrails-appen i App StoreLadda ner AllTrails-appen i Google Play

Vanliga frågor

Vad är bra att känna till om den här leden?

Gå ut på den här 100,4-km fram och tillbaka-leden i närheten av Rinteln, Niedersachsen. Den anses generellt vara en tuff led och tar i genomsnitt 22 t 12 min att gå. Den här leden är perfekt för backpacking, camping och vandring, och du kommer förmodligen inte att stöta på särskilt många när du utforskar den.

Vilket väder förväntas på Megamarsch Weserbergland 2020 den här veckan?

Vädret på Megamarsch Weserbergland 2020 de kommande fem dagarna förväntas vara:
  • tis 22 september–17.1 grader/klart
  • ons 23 september–15.4 grader/skurar
  • tors 24 september–15 grader/klart
  • fre 25 september–19.4 grader/klart
  • lör 26 september–22.1 grader/klart

Var ligger Megamarsch Weserbergland 2020?

Megamarsch Weserbergland 2020 är en led belägen i Weser Uplands Nature Park.

Hur svår är Megamarsch Weserbergland 2020?

Megamarsch Weserbergland 2020 anses vara en svår vandring på 100,4 km, med en höjdökning på 1 305 m. Det tar i snitt 24 tim+ att slutföra den. Svåra leder sträcker sig vanligtvis över längre avstånd och kan ha långa eller branta stigningar eller svårare hinder.

Vad är stigningen för Megamarsch Weserbergland 2020?

Megamarsch Weserbergland 2020 anses vara en svår vandring på 100,4 km, med en höjdökning på 1 305 m. Det tar i snitt 24 tim+ att slutföra den. Svåra leder sträcker sig vanligtvis över längre avstånd och kan ha långa eller branta stigningar eller svårare hinder.

Är Megamarsch Weserbergland 2020 en fram och tillbaka-led?

Megamarsch Weserbergland 2020 är en fram-och-tillbaka-led på 100,4 km, med en höjdökning på 1 305 m. Det tar i snitt 24 tim+ att slutföra den. Fram och tillbaka-leder har samma start- och slutpunkt. Du följer rutten till en viss punkt och sedan går du tillbaka samma väg för att återvända till start. Längden på leden avser hela sträckan – att gå fram och tillbaka på den här sträckan omfattar 100,4 km.

Hur lång är Megamarsch Weserbergland 2020?

Megamarsch Weserbergland 2020 är en fram-och-tillbaka-led på 100,4 km, med en höjdökning på 1 305 m. Det tar i snitt 24 tim+ att slutföra den. Fram och tillbaka-leder har samma start- och slutpunkt. Du följer rutten till en viss punkt och sedan går du tillbaka samma väg för att återvända till start. Längden på leden avser hela sträckan – att gå fram och tillbaka på den här sträckan omfattar 100,4 km.

Är hundar tillåtna på Megamarsch Weserbergland 2020?

Hundar kan vara tillåtna på Megamarsch Weserbergland 2020. Se till att kontrollera reglerna innan du ger dig ut.

Är det tillåtet att campa vid Megamarsch Weserbergland 2020?

Camping är tillåtet vid Megamarsch Weserbergland 2020 i Weser Uplands Nature Park. Campingboende varierar och kan inkludera campingplats, fricamping, stugor eller boende i en stad. Du bör alltid dubbelkolla om ett tillstånd är obligatoriskt.

Är det tillåtet att långvandra på Megamarsch Weserbergland 2020?

Långvandring är tillåten på Megamarsch Weserbergland 2020. Långvandringsleder är vanligtvis längre och är ofta punkt-till-punkt-leder. Campingboende varierar och kan inkludera campingplats, fricamping, stugor eller boende i en stad. Du bör alltid dubbelkolla om ett tillstånd är obligatoriskt.

Är Megamarsch Weserbergland 2020 belagd?

Ja, enligt vandrare är Megamarsch Weserbergland 2020 delvis belagd.
Senast uppdaterad den 14 september 2026 kl. 00:41 GMT+0