Geschichtliche Wanderung durch den Göttinger Wald
100% av recensenterna säger att den här leden är medelsvår
12,9kmLängd
366mStigning
3,5–4timBeräknad tid
Rundslinga
Varierad rundslinga genom skogen Göttinger Wald nära Göttingen i Niedersachsen.
Denna vackra och omväxlande led går längs vackra skogs- och ängsstigar till ruinerna av godset Kerstlingeröderfeld. Omkring år 1300 avverkades ett stort skogsområde i Göttinger Wald för att ge plats åt jordbruksmark. I mitten av detta röjda område byggdes en bosättning. Idag återstår bara ruinerna av ett stort gods och de tidigare stallen och förråden. Idag är detta område ett naturreservat.
Höjdpunkter:
- Underbara vyer
- Lokal flora och fauna
- Varierande naturlandskap
Denna text har översatts.
Mest populära sevärdheter
Sauberg
Topp
Borheckstraße/Wildgehege
Picknickplats
Kleperberg
Topp
Göttinger Sonnenturm
Byggnad
Kleiner Reinsbrunnen "Nixe"
Källa
Reinsbrunnen
Källa
Bismarckturm Göttingen
Utsiktspunkt
Eulenturm
Sevärdhet
Lichtemeer
Damm
Ettberg
Topp
Tuchmacherborn
Källa
Forstmeister-Früchtenicht-Schutzhütte
Picknickplats
Hainberg-Observatorium
Byggnad
Tuchmacherbornhütte
Hydda
Hollandsberg
Topp
Schäferbrunnen
Källa
Jérôme-Pavillon auf der Schillerwiese
Sevärdhet
Mest populära sevärdheter
Sauberg
Topp
Borheckstraße/Wildgehege
Picknickplats
Kleperberg
Topp
Göttinger Sonnenturm
Byggnad
Kleiner Reinsbrunnen "Nixe"
Källa
Reinsbrunnen
Källa
Bismarckturm Göttingen
Utsiktspunkt
Eulenturm
Sevärdhet
Lichtemeer
Damm
Ettberg
Topp
Tuchmacherborn
Källa
Forstmeister-Früchtenicht-Schutzhütte
Picknickplats
Hainberg-Observatorium
Byggnad
Tuchmacherbornhütte
Hydda
Hollandsberg
Topp
Schäferbrunnen
Källa
Jérôme-Pavillon auf der Schillerwiese
Sevärdhet
Populära tider
När är leden som mest trafikerad?
Undvik folkmassorna med veckovisa och månatliga aktivitetsdata om leden från vår communityBästa lederna i närheten
Vanliga frågor
Vad är bra att känna till om den här leden?
Kolla in den här 12,9-km slingleden i närheten av Göttingen, Niedersachsen. Den anses generellt vara en medelsvår led och tar i genomsnitt 3 t 32 min att gå. Det här är en populär led för vandring och cykelturer, men du kan ändå njuta av lite ensamhet under lugnare tider på dagen.
Vilket väder förväntas på Geschichtliche Wanderung durch den Göttinger Wald den här veckan?
Vädret på Geschichtliche Wanderung durch den Göttinger Wald de kommande fem dagarna förväntas vara:
- tis 22 september–17.1 grader/klart
- ons 23 september–14.7 grader/duggregn
- tors 24 september–15.6 grader/klart
- fre 25 september–18.3 grader/klart
- lör 26 september–20.9 grader/klart
Var ligger Geschichtliche Wanderung durch den Göttinger Wald?
Geschichtliche Wanderung durch den Göttinger Wald är en led belägen i Göttingen, Niedersachsen, Tyskland.
Hur svår är Geschichtliche Wanderung durch den Göttinger Wald?
Geschichtliche Wanderung durch den Göttinger Wald anses vara en medelsvår vandring på 12,9 km, med en höjdökning på 366 m. Det tar i snitt 3,5–4 tim att slutföra den. Medelsvåra leder har ofta gradvisa stigningar eller hinder som stenar eller rötter.
Vad är stigningen för Geschichtliche Wanderung durch den Göttinger Wald?
Geschichtliche Wanderung durch den Göttinger Wald anses vara en medelsvår vandring på 12,9 km, med en höjdökning på 366 m. Det tar i snitt 3,5–4 tim att slutföra den. Medelsvåra leder har ofta gradvisa stigningar eller hinder som stenar eller rötter.
Är Geschichtliche Wanderung durch den Göttinger Wald en rundslinga?
Geschichtliche Wanderung durch den Göttinger Wald är en rundslinga på 12,9 km, med en höjdökning på 366 m. Det tar i snitt 3,5–4 tim att slutföra den. Rundslingor har samma startpunkt och slutpunkt. Du följer en enda rutt utan att gå tillbaka till dina steg.
Hur lång är Geschichtliche Wanderung durch den Göttinger Wald?
Geschichtliche Wanderung durch den Göttinger Wald är en rundslinga på 12,9 km, med en höjdökning på 366 m. Det tar i snitt 3,5–4 tim att slutföra den. Rundslingor har samma startpunkt och slutpunkt. Du följer en enda rutt utan att gå tillbaka till dina steg.
Är hundar tillåtna på Geschichtliche Wanderung durch den Göttinger Wald?
Hundar kan vara tillåtna på Geschichtliche Wanderung durch den Göttinger Wald. Se till att kontrollera reglerna innan du ger dig ut.
Finns det natursköna utsikter på Geschichtliche Wanderung durch den Göttinger Wald?
Ja, Bismarckturm Göttingen ligger på Geschichtliche Wanderung durch den Göttinger Wald.
Är Geschichtliche Wanderung durch den Göttinger Wald belagd?
Ja, enligt vandrare är Geschichtliche Wanderung durch den Göttinger Wald delvis belagd.
Finns det skogar i Geschichtliche Wanderung durch den Göttinger Wald?
Ja, Geschichtliche Wanderung durch den Göttinger Wald är en skogsled.
Finns det vilda blommor vid Geschichtliche Wanderung durch den Göttinger Wald?
Ja, vandrare har rapporterat en mängd olika vilda blommor på Geschichtliche Wanderung durch den Göttinger Wald, även om de specifika typerna kan variera från månad till månad.
Senast uppdaterad den 17 september 2026 kl. 00:03 GMT+0