Gå vidare till huvudinnehåll

Hatzbach Saga Tour

9kmLängd
231mStigning
2,5–3timBeräknad tid
Rundslinga
Populär premium vandringsled runt Hatzbach, Hesse. Denna rutt är en certifierad premiumvandringsled som är markerad med blå skyltar med de gula bokstäverna "HS". Som namnet antyder handlar det om regionala legender, som du kan läsa mer om på olika informationstavlor längs vägen. Men denna vackra runda erbjuder mycket mer: du vandrar längs en mängd olika stigar genom åkrar, fridfulla ängar och dalar och längs vackra skogsbryn. Busshållplatsen "Im Roten Bach" i Hatzbach ligger bara ca 150 meter från startpunkten. Vandringens höjdpunkter: - Skogsbryn - idylliska ängar - Informationstavlor
Denna text har översatts.
Anpassa rutten

Mest populära sevärdheter

Kahlsteich
Damm

Mest populära sevärdheter

Kahlsteich
Damm
Vandring
Traillöpning
Skogar
Sjöar
Floder
Utsikter
Vilda blommor

Populära tider

Märkesbild Plus

När är leden som mest trafikerad?

Undvik folkmassorna med veckovisa och månatliga aktivitetsdata om leden från vår community
AllTrails-logotyp

Äventyret börjar i appen

Offlinekartor, navigering och skick – allt på ett ställe
Ladda ner AllTrails-appen i App StoreLadda ner AllTrails-appen i Google Play

Vanliga frågor

Vad är bra att känna till om den här leden?

Kolla in den här 9,0-km slingleden i närheten av Stadtallendorf, Hessen. Den anses generellt vara en medelsvår led och tar i genomsnitt 2 t 24 min att gå. Den här leden är perfekt för vandring och traillöpning, och du kommer förmodligen inte att stöta på särskilt många när du utforskar den.

Vilket väder förväntas på Hatzbach Saga Tour den här veckan?

Vädret på Hatzbach Saga Tour de kommande fem dagarna förväntas vara:
  • mån 21 september–16.2 grader/klart
  • tis 22 september–17.8 grader/klart
  • ons 23 september–15.9 grader/skurar
  • tors 24 september–17.1 grader/klart
  • fre 25 september–21.2 grader/klart

Var ligger Hatzbach Saga Tour?

Hatzbach Saga Tour är en led belägen i Stadtallendorf, Hessen, Tyskland.

Hur svår är Hatzbach Saga Tour?

Hatzbach Saga Tour anses vara en medelsvår vandring på 9 km, med en höjdökning på 231 m. Det tar i snitt 2,5–3 tim att slutföra den. Medelsvåra leder har ofta gradvisa stigningar eller hinder som stenar eller rötter.

Vad är stigningen för Hatzbach Saga Tour?

Hatzbach Saga Tour anses vara en medelsvår vandring på 9 km, med en höjdökning på 231 m. Det tar i snitt 2,5–3 tim att slutföra den. Medelsvåra leder har ofta gradvisa stigningar eller hinder som stenar eller rötter.

Är Hatzbach Saga Tour en rundslinga?

Hatzbach Saga Tour är en rundslinga på 9 km, med en höjdökning på 231 m. Det tar i snitt 2,5–3 tim att slutföra den. Rundslingor har samma startpunkt och slutpunkt. Du följer en enda rutt utan att gå tillbaka till dina steg.

Hur lång är Hatzbach Saga Tour?

Hatzbach Saga Tour är en rundslinga på 9 km, med en höjdökning på 231 m. Det tar i snitt 2,5–3 tim att slutföra den. Rundslingor har samma startpunkt och slutpunkt. Du följer en enda rutt utan att gå tillbaka till dina steg.

Är hundar tillåtna på Hatzbach Saga Tour?

Hundar kan vara tillåtna på Hatzbach Saga Tour. Se till att kontrollera reglerna innan du ger dig ut.

Finns det löpning vid Hatzbach Saga Tour?

Ja, friluftsentusiaster har sagt att Hatzbach Saga Tour är bra för löpning. Denna led är 9 km, med en höjdökning på 231 m.

Finns det skogar i Hatzbach Saga Tour?

Ja, Hatzbach Saga Tour är en skogsled.

Finns det vilda blommor vid Hatzbach Saga Tour?

Ja, vandrare har rapporterat en mängd olika vilda blommor på Hatzbach Saga Tour, även om de specifika typerna kan variera från månad till månad.
Senast uppdaterad den 14 september 2026 kl. 06:09 GMT+0