Hubmersberg - Lichtenegg Castle Ruins
100% av recensenterna säger att den här leden är enkel
7,6kmLängd
267mStigning
2–2,5timBeräknad tid
Rundslinga
Historisk vandring till slottet Lichtenegg, Bayern.
Denna vackra rundvandring börjar vid Lindenhof och leder genom ett kuperat landskap till ruinerna av Lichtensteins slott och tillbaka.
Ruinerna av Lichteneggs slott är ett aristokratiskt slott, förmodligen från högmedeltiden, ovanför byn Lichtenegg i kommunen Birgland i distriktet Amberg-Sulzbach i Oberpfalz i Bayern. Den omnämndes första gången för mer än 700 år sedan i Nürnbergs Reichssalbüchlein, men är förmodligen mycket äldre. Slottsruinen är alltid fritt tillgänglig och erbjuder en fantastisk utsikt från Oberpfälzer Jura, en del av det frankiska Alb, till Fichtelgebirge.
Höjdpunkter:
- Vackra skogsstigar
- Lichteneggs slottsruin
Denna text har översatts.
Mest populära sevärdheter
Leitenberg
Topp
Burg Lichtenstein
Slott
Lichtenstein
Monument
Kreuzberg
Topp
Schleußberg
Topp
Ammersbühl
Topp
Pleßelberg
Topp
Hohenried
Topp
Steinbühl
Topp
Populära tider
När är leden som mest trafikerad?
Undvik folkmassorna med veckovisa och månatliga aktivitetsdata om leden från vår communityBästa lederna i närheten
Vanliga frågor
Vad är bra att känna till om den här leden?
Upptäck den här 7,6-km slingleden i närheten av Pommelsbrunn, Bayern. Den anses generellt vara en medelsvår led och tar i genomsnitt 2 t 16 min att gå. Det här är en populär led för vandring, men du kan ändå njuta av lite ensamhet under lugnare tider på dagen. Leden är öppen året runt och är vacker att besöka när som helst.
Vilket väder förväntas på Hubmersberg - Lichtenegg Castle Ruins den här veckan?
Vädret på Hubmersberg - Lichtenegg Castle Ruins de kommande fem dagarna förväntas vara:
- fre 25 september–20.4 grader/klart
- lör 26 september–21.1 grader/klart
- sön 27 september–25.1 grader/klart
- mån 28 september–23.9 grader/klart
- tis 29 september–21.4 grader/klart
Var ligger Hubmersberg - Lichtenegg Castle Ruins?
Hubmersberg - Lichtenegg Castle Ruins är en led belägen i Franconian Switzerland-Franconian Jura Nature Park.
Hur svår är Hubmersberg - Lichtenegg Castle Ruins?
Hubmersberg - Lichtenegg Castle Ruins anses vara en medelsvår vandring på 7,6 km, med en höjdökning på 267 m. Det tar i snitt 2–2,5 tim att slutföra den. Medelsvåra leder har ofta gradvisa stigningar eller hinder som stenar eller rötter.
Vad är stigningen för Hubmersberg - Lichtenegg Castle Ruins?
Hubmersberg - Lichtenegg Castle Ruins anses vara en medelsvår vandring på 7,6 km, med en höjdökning på 267 m. Det tar i snitt 2–2,5 tim att slutföra den. Medelsvåra leder har ofta gradvisa stigningar eller hinder som stenar eller rötter.
Är Hubmersberg - Lichtenegg Castle Ruins en rundslinga?
Hubmersberg - Lichtenegg Castle Ruins är en rundslinga på 7,6 km, med en höjdökning på 267 m. Det tar i snitt 2–2,5 tim att slutföra den. Rundslingor har samma startpunkt och slutpunkt. Du följer en enda rutt utan att gå tillbaka till dina steg.
Hur lång är Hubmersberg - Lichtenegg Castle Ruins?
Hubmersberg - Lichtenegg Castle Ruins är en rundslinga på 7,6 km, med en höjdökning på 267 m. Det tar i snitt 2–2,5 tim att slutföra den. Rundslingor har samma startpunkt och slutpunkt. Du följer en enda rutt utan att gå tillbaka till dina steg.
Är hundar tillåtna på Hubmersberg - Lichtenegg Castle Ruins?
Hundar kan vara tillåtna på Hubmersberg - Lichtenegg Castle Ruins. Se till att kontrollera reglerna innan du ger dig ut.
När är den bästa tiden på året att vandra Hubmersberg - Lichtenegg Castle Ruins?
Hubmersberg - Lichtenegg Castle Ruins är öppet året runt och är vackert att besöka när som helst.
Hur pass trafikerad är Hubmersberg - Lichtenegg Castle Ruins?
Enligt vandrare är Hubmersberg - Lichtenegg Castle Ruins vanligtvis ganska välbesökt. Hubmersberg - Lichtenegg Castle Ruins är öppet året runt och är vackert att besöka när som helst.
Finns det skogar i Hubmersberg - Lichtenegg Castle Ruins?
Ja, Hubmersberg - Lichtenegg Castle Ruins är en skogsled i Franconian Switzerland-Franconian Jura Nature Park.
Senast uppdaterad den 24 september 2026 kl. 04:59 GMT+0