Gå vidare till huvudinnehåll

Solnhofen - Langenaltheim - Rögling

40,7kmLängd
822mStigning
Rundslinga
Rundtur med panoramautsikt i naturparken Altmühl, Bayern. Rundturen startar i Solnhofen, dit du också kan resa med tåg och starta från stationen. Turen går norrut längs Altmühl till Pappenheim. Vägen går genom lummiga skogar och över ängar och åkrar till Langenaltheim och Rögling, Mühlheim och Altendorf. Här möter du Altmühl igen, som du följer till startpunkten. Höjdpunkter: - Mörnsheims slottsruin nära rutten
Denna text har översatts.
Anpassa rutten
Delvis belagd
Camping
MTB-cykling
Turcykling
Skogar
Floder
Utsikter
Vilda blommor
Historiska platser

Populära tider

Märkesbild Plus

När är leden som mest trafikerad?

Undvik folkmassorna med veckovisa och månatliga aktivitetsdata om leden från vår community
AllTrails-logotyp

Äventyret börjar i appen

Offlinekartor, navigering och skick – allt på ett ställe
Ladda ner AllTrails-appen i App StoreLadda ner AllTrails-appen i Google Play

Vanliga frågor

Vad är bra att känna till om den här leden?

Upplev den här 40,7-km slingleden i närheten av Solnhofen, Bayern. Den anses generellt vara en medelsvår led. Den här leden är perfekt för camping, MTB-cykling och cykelturer, och du kommer förmodligen inte att stöta på särskilt många när du utforskar den.

Vilket väder förväntas på Solnhofen - Langenaltheim - Rögling den här veckan?

Vädret på Solnhofen - Langenaltheim - Rögling de kommande fem dagarna förväntas vara:
  • mån 21 september–14.5 grader/klart
  • tis 22 september–17.3 grader/klart
  • ons 23 september–16.7 grader/skurar
  • tors 24 september–16.4 grader/duggregn
  • fre 25 september–22.3 grader/klart

Var ligger Solnhofen - Langenaltheim - Rögling?

Solnhofen - Langenaltheim - Rögling är en led belägen i Altmühltal Nature Park.

Är hundar tillåtna på Solnhofen - Langenaltheim - Rögling?

Hundar kan vara tillåtna på Solnhofen - Langenaltheim - Rögling. Se till att kontrollera reglerna innan du ger dig ut.

Är det tillåtet att campa vid Solnhofen - Langenaltheim - Rögling?

Camping är tillåtet vid Solnhofen - Langenaltheim - Rögling i Altmühltal Nature Park. Campingboende varierar och kan inkludera campingplats, fricamping, stugor eller boende i en stad. Du bör alltid dubbelkolla om ett tillstånd är obligatoriskt.

Är MTB-cykling tillåten på Solnhofen - Langenaltheim - Rögling?

MTB-cykling är tillåten på Solnhofen - Langenaltheim - Rögling i Altmühltal Nature Park. Dubbelkolla att leden är till för blandad användning eller bara för MTB-cykling.

Är Solnhofen - Langenaltheim - Rögling belagd?

Ja, enligt vandrare är Solnhofen - Langenaltheim - Rögling delvis belagd.

Finns det skogar i Solnhofen - Langenaltheim - Rögling?

Ja, Solnhofen - Langenaltheim - Rögling är en skogsled i Altmühltal Nature Park.

Finns det vilda blommor vid Solnhofen - Langenaltheim - Rögling?

Ja, vandrare har rapporterat en mängd olika vilda blommor på Solnhofen - Langenaltheim - Rögling, även om de specifika typerna kan variera från månad till månad.
Senast uppdaterad den 17 september 2026 kl. 03:49 GMT+0