Explore the most popular views trails in Žilinský kraj with hand-curated trail maps and driving directions as well as detailed reviews and photos from hikers, campers and nature lovers like you.

hiking
4 months ago

I love Mala Fatra mountain and both tracks Maly and Velky Rozsutec are very lovely, passing some nice small waterfalls with ladders, clear rivers, beautiful forest and both peaks are mainly rocks, using iron chains for safety. Both are quite advanced tracks in my opinion, surprised to see someone did it in flip-flops

hiking
4 months ago

I love Mala Fatra mountain and both tracks Maly and Velky Rozsutec are very lovely, passing some nice small waterfalls with ladders, clear rivers, beautiful forest and both peaks are mainly rocks, using iron chains for safety. Both are quite advanced tracks

hiking
4 months ago

Amazing track. Ladder across waterfall is just wonderful.
I did it with flip-flops, but I don't recommend :) Everyone looked at me like I was crazy.

hiking
7 months ago

Z Valaskej Dubovej je asi najplynulejší výstup na Choč. Príjemný oddych na Strednej Poľane a potom skoro až štvornožky na vrchol. Za odmenu parádny výhľad. Zostup do Lúčok, bol hodne dramatický a vyčerpávajúci. Žiaľ ani kúpele sme nestihli, zatvárajú o 21.

hiking
7 months ago

Výšľap hore Prosieckou dolinou vie byť osviežujúci aj v horúcom lete. Oceľové laná, reťaze, rebríky a drevené mostíky sú príjemným spestrením a zvládnu ich aj deti. Určite nevynechajte obed vo Veľkom Borovom, ktorý sa Vám prekvapivo rýchlo objaví na stole, aj keď je krčma plná turistov. Na zostup Kvačianskou dolinou si nechajte určite 90 minút, aby ste aspoň 30 minút mohli stráviť na Oblazoch a na nových výhliadkach.

hiking
Tuesday, December 26, 2017

You can't walk this trail in winter, because then it seems to be part of a skiing resort. We walked an alternate trail of 6 km in the area and it is certainly stunning.