Spring til hovedindhold

Von Erden zum Letztenberg

6,3kmLængde
319mHøjdeforøgelse
Rundtur
Smuk vandretur i Erden, Rheinland-Pfalz. Starten er på Brückenstraße, nær Simon Brothers vingård. Stien krydser den smukke Mosel på broen Lösnichbrücke og går derefter vestpå langs floden. Den passerer romerske klatrestrukturer, som er værd at se. Halvvejs gennem turen når du destinationen Letztenberg. Ud over det smukke bjerg på overgangen mellem Kraichgau og Upper Rhine Graben, kan du også udforske det imponerende pilgrimskapel på toppen af bjerget. Der er forfriskningsstop langs ruten.
Denne tekst er oversat.
Tilpas rute
Vandretur
Via ferrata
Skove
Åer
Udsigt
Vilde blomster
Historiske steder

Populære tidspunkter

Plus mærkebillede

Hvornår er der flest på ruten?

Undgå de travleste tidspunkter med ugentlige og månedlige aktivitetsdata for ruten fra vores fællesskab
AllTrails-logo

Eventyret starter i appen

Offline-kort, navigation og vejrforhold — alt sammen på ét sted
Download AllTrails-appen i App StoreDownload AllTrails-appen i Google Play

Ofte stillede spørgsmål

Hvad er praktisk at vide om denne rute?

Tjek denne 6,3-km loop-rute nær Lösnich, Rheinland-Pfalz. Den anses generelt for at være en moderat udfordrende rute. Dette er en populær rute til vandreture og via ferrata, men du kan stadig nyde lidt ensomhed på de mere stille tidspunkter af dagen.

Hvad er det forventede vejr i denne uge for Von Erden zum Letztenberg?

Det forventede vejr for Von Erden zum Letztenberg de næste 5 dage er:
  • fre. 25. september - 26.6 grader/klart
  • lør. 26. september - 28.5 grader/klart
  • søn. 27. september - 29.3 grader/klart
  • man. 28. september - 29.5 grader/klart
  • tirs. 29. september - 28.2 grader/klart

Hvor er Von Erden zum Letztenberg placeret?

Von Erden zum Letztenberg er en rute beliggende i Lösnich, Rheinland-Pfalz, Tyskland.

Er hunde tilladt på Von Erden zum Letztenberg?

Hunde kan muligvis være tilladt på Von Erden zum Letztenberg. Sørg for at tjekke reglerne, inden du tager afsted.

Er der naturskønne udsigter ved Von Erden zum Letztenberg?

Ja, ifølge vandrere har Von Erden zum Letztenberg flere naturskønne udsigtspunkter. Nogle af udsigtspunkterne inkluderer Leizenberg og Klettersteig Erden.

Er Von Erden zum Letztenberg en via ferrata-rute?

Ja, Von Erden zum Letztenberg er en via ferrata-rute, der kræver særligt udstyr og ekstra planlægning.

Er der skove ved Von Erden zum Letztenberg?

Ja, Von Erden zum Letztenberg er en skovrute.

Er der vilde blomster ved Von Erden zum Letztenberg?

Ja, vandrere har rapporteret om en række forskellige typer af vilde blomster på Von Erden zum Letztenberg, selvom de specifikke typer kan variere fra måned til måned.
Sidst opdateret den 24. september 2026 kl. 01.07 GMT+0