Spring til hovedindhold

Erlebnisweg Im Tal der Wilden Endert

20,8kmLængde
504mHøjdeforøgelse
6–7tEstimeret tid
Punkt-til-punkt
Officiel vandrerute fra Ulmen til Cochem i Rheinland-Pfalz Denne rute er en officiel vandresti fra Mosellandtouristik GmbH og fører fra Ulmener Maar i Ulmen til Cochem. Ruten følger altid forløbet af den vildt smukke flod Endert. Højdepunkter: - Restauranten Göbelsmühle - Winneberg-ruinerne - Det kejserlige slot i Cochem - Cochem svævebane - Campingplads i Cochem
Denne tekst er oversat.
Tilpas rute
Hunde i snor
Camping
Vandretur
Skove
Åer
Udsigt
Vandfald
Historiske steder

Populære tidspunkter

Plus mærkebillede

Hvornår er der flest på ruten?

Undgå de travleste tidspunkter med ugentlige og månedlige aktivitetsdata for ruten fra vores fællesskab
AllTrails-logo

Eventyret starter i appen

Offline-kort, navigation og vejrforhold — alt sammen på ét sted
Download AllTrails-appen i App StoreDownload AllTrails-appen i Google Play

Ofte stillede spørgsmål

Hvad er praktisk at vide om denne rute?

Udforsk denne 20,8-km punkt-til-punkt-rute i nærheden af Ulmen, Rheinland-Pfalz. Den anses generelt for at være en udfordrende rute og tager i gennemsnit 5 t. 59 min. at gennemføre. Dette er et meget populært område til camping og vandreture, så du vil sandsynligvis støde på andre mennesker på din ve. Ruten er åben hele året rundt og smuk at besøge når som helst. Hunde er velkomne men skal være i snor.

Hvad er det forventede vejr i denne uge for Erlebnisweg Im Tal der Wilden Endert?

Det forventede vejr for Erlebnisweg Im Tal der Wilden Endert de næste 5 dage er:
  • fre. 25. september - 23.9 grader/klart
  • lør. 26. september - 24.5 grader/klart
  • søn. 27. september - 25.7 grader/klart
  • man. 28. september - 27.1 grader/klart
  • tirs. 29. september - 25.7 grader/klart

Hvor er Erlebnisweg Im Tal der Wilden Endert placeret?

Erlebnisweg Im Tal der Wilden Endert er en rute beliggende i Vulkaneifel Nature and Geopark.

Hvor svær er Erlebnisweg Im Tal der Wilden Endert?

Erlebnisweg Im Tal der Wilden Endert betragtes som en svær vandretur, der strækker sig over20,8 km, med en højdeforøgelse på 504 m. Den tager cirka 6–7 t at gennemføre. En svær rute tilbagelægger som regel længere afstande og kan have lange eller stejle stigninger samt mere udfordrende forhindringer.

Hvad er højdeforøgelsen for Erlebnisweg Im Tal der Wilden Endert?

Erlebnisweg Im Tal der Wilden Endert betragtes som en svær vandretur, der strækker sig over20,8 km, med en højdeforøgelse på 504 m. Den tager cirka 6–7 t at gennemføre. En svær rute tilbagelægger som regel længere afstande og kan have lange eller stejle stigninger samt mere udfordrende forhindringer.

Er Erlebnisweg Im Tal der Wilden Endert en punkt-til-punkt-rute?

Erlebnisweg Im Tal der Wilden Endert er en punkt-til-punkt-rute, der strækker sig over 20,8 km, med en højdeforøgelse på 504 m. Den tager cirka 6–7 t at gennemføre. Punkt-til-punkt-ruter har forskellige start- og slutpunkter. Længden af ruten refererer til afstanden én vej. Glem ikke at planlægge transport, når du udforsker punkt-til-punkt-ruter!

Hvor lang er Erlebnisweg Im Tal der Wilden Endert?

Erlebnisweg Im Tal der Wilden Endert er en punkt-til-punkt-rute, der strækker sig over 20,8 km, med en højdeforøgelse på 504 m. Den tager cirka 6–7 t at gennemføre. Punkt-til-punkt-ruter har forskellige start- og slutpunkter. Længden af ruten refererer til afstanden én vej. Glem ikke at planlægge transport, når du udforsker punkt-til-punkt-ruter!

Er hunde tilladt på Erlebnisweg Im Tal der Wilden Endert?

Ja, hunde er tilladt på Erlebnisweg Im Tal der Wilden Endert, men skal være i snor.

Hvornår er det bedste tidspunkt på året at vandre Erlebnisweg Im Tal der Wilden Endert?

Erlebnisweg Im Tal der Wilden Endert er åben hele året rundt og er smuk at besøge når som helst.

Hvor travl er Erlebnisweg Im Tal der Wilden Endert?

Ifølge vandrere er Erlebnisweg Im Tal der Wilden Endert normalt travl. Erlebnisweg Im Tal der Wilden Endert er åben hele året rundt og er smuk at besøge når som helst.

Er der vandfald på Erlebnisweg Im Tal der Wilden Endert?

Ja, Erlebnisweg Im Tal der Wilden Endert har naturskønne udsigter over Die Rausch, Udsigtspunkt og Enderttal Wasserfall.

Er det tilladt at campere ved Erlebnisweg Im Tal der Wilden Endert?

Camping er tilladt på Erlebnisweg Im Tal der Wilden Endert i Vulkaneifel Nature and Geopark. Campingmuligheder varierer og kan omfatte campingpladser, vild camping, hytter eller indkvartering i byer. Du bør altid dobbelttjekke, om en tilladelse er påkrævet.

Er der skove ved Erlebnisweg Im Tal der Wilden Endert?

Ja, Erlebnisweg Im Tal der Wilden Endert er en skoverute i Vulkaneifel Nature and Geopark.
Sidst opdateret den 22. september 2026 kl. 03.52 GMT+0