Durch das Naturschutzgebiet Stuffelt
6,9kmLængde
164mHøjdeforøgelse
1,5–2tEstimeret tid
Rundtur
Lær denne 6,9-km loop-rute nær Roetgen, Nordrhein-Westfalen. Den anses generelt for at være en moderat udfordrende rute og tager i gennemsnit 1 t. 48 min. at gennemføre. Dette er en populær rute til vandreture, men du kan stadig nyde lidt ensomhed på de mere stille tidspunkter af dagen.
Turen går gennem naturreservatet Strudelt, en højmose med en mangfoldig flora. Takket være træbroerne kan du gå gennem mosen uden at blive våd. Den resterende hede er omgivet af skov.
Top seværdigheder
Dreilägerbachtalsperre
Reservoir
Top seværdigheder
Dreilägerbachtalsperre
Reservoir
Populære tidspunkter
Hvornår er der flest på ruten?
Undgå de travleste tidspunkter med ugentlige og månedlige aktivitetsdata for ruten fra vores fællesskabBedste ruter i nærheden
Ofte stillede spørgsmål
Hvad er det forventede vejr i denne uge for Durch das Naturschutzgebiet Stuffelt?
Det forventede vejr for Durch das Naturschutzgebiet Stuffelt de næste 5 dage er:
- ons. 23. september - 14.6 grader/klart
- tors. 24. september - 17.3 grader/klart
- fre. 25. september - 20 grader/klart
- lør. 26. september - 24.1 grader/klart
- søn. 27. september - 22 grader/klart
Hvor er Durch das Naturschutzgebiet Stuffelt placeret?
Durch das Naturschutzgebiet Stuffelt er en rute beliggende i Hohes Venn-Eifel Nature Park.
Hvor svær er Durch das Naturschutzgebiet Stuffelt?
Durch das Naturschutzgebiet Stuffelt betragtes som en moderat vandretur, der strækker sig over 6,9 km, med en højdeforøgelse på 164 m. Den tager cirka 1,5–2 t at gennemføre. Moderate ruter har ofte gradvise stigninger eller forhindringer som sten eller rødder.
Hvad er højdeforøgelsen for Durch das Naturschutzgebiet Stuffelt?
Durch das Naturschutzgebiet Stuffelt betragtes som en moderat vandretur, der strækker sig over 6,9 km, med en højdeforøgelse på 164 m. Den tager cirka 1,5–2 t at gennemføre. Moderate ruter har ofte gradvise stigninger eller forhindringer som sten eller rødder.
Er Durch das Naturschutzgebiet Stuffelt en looptur?
Durch das Naturschutzgebiet Stuffelt er en looptur, der strækker sig over 6,9 km, med en højdeforøgelse på 164 m. Den tager cirka 1,5–2 t at gennemføre. Loopture har samme start- og slutpunkt. Du følger én enkelt rute uden at gå tilbage af samme vej.
Hvor lang er Durch das Naturschutzgebiet Stuffelt?
Durch das Naturschutzgebiet Stuffelt er en looptur, der strækker sig over 6,9 km, med en højdeforøgelse på 164 m. Den tager cirka 1,5–2 t at gennemføre. Loopture har samme start- og slutpunkt. Du følger én enkelt rute uden at gå tilbage af samme vej.
Er hunde tilladt på Durch das Naturschutzgebiet Stuffelt?
Hunde kan muligvis være tilladt på Durch das Naturschutzgebiet Stuffelt. Sørg for at tjekke reglerne, inden du tager afsted.
Er der skove ved Durch das Naturschutzgebiet Stuffelt?
Ja, Durch das Naturschutzgebiet Stuffelt er en skoverute i Hohes Venn-Eifel Nature Park.
Er der vilde blomster ved Durch das Naturschutzgebiet Stuffelt?
Ja, vandrere har rapporteret om en række forskellige typer af vilde blomster på Durch das Naturschutzgebiet Stuffelt, selvom de specifikke typer kan variere fra måned til måned.
Er der dyreliv ved Durch das Naturschutzgebiet Stuffelt?
Ja, mange vandrere har set dyreliv ved Durch das Naturschutzgebiet Stuffelt i Hohes Venn-Eifel Nature Park. Husk altid at observere dyrelivet på sikker afstand.
Sidst opdateret den 21. september 2026 kl. 23.07 GMT+0