Spring til hovedindhold

Bärbelkreuz ab Vogelsang

92,9kmLængde
1.706mHøjdeforøgelse
Rundtur
De første 10 km går ad den gamle panservej. Derefter følger ruten B258 i et par kilometer, indtil den drejer til højre mod Oleftalsperre-dæmningen. Det er her, gruset begynder. Fra km15 til km35 er ruten hovedsageligt asfalteret. Herefter følger 20 kilometer på vej, før der igen er grus ved km59. Dagens udfordring er stigningen på 16 % fra Victor Neels-broen op til Vogelsang. Ruten slutter ved terrassen/restauranten.
Denne tekst er oversat.
Tilpas rute
Cykeltur
Skove
Udsigt
Jernbanestier
AllTrails-logo

Eventyret starter i appen

Offline-kort, navigation og vejrforhold — alt sammen på ét sted
Download AllTrails-appen i App StoreDownload AllTrails-appen i Google Play

Ofte stillede spørgsmål

Hvad er praktisk at vide om denne rute?

Tag ud på denne 92,9-km loop-rute nær Schleiden, Nordrhein-Westfalen. Den anses generelt for at være en moderat udfordrende rute. Dette er en populær rute til Cykelrundrejser, men du kan stadig nyde lidt ensomhed på de mere stille tidspunkter af dagen. Ruten er åben hele året rundt og smuk at besøge når som helst.

Hvad er det forventede vejr i denne uge for Bärbelkreuz ab Vogelsang?

Det forventede vejr for Bärbelkreuz ab Vogelsang de næste 5 dage er:
  • tors. 24. september - 20.2 grader/klart
  • fre. 25. september - 22.8 grader/klart
  • lør. 26. september - 21.9 grader/klart
  • søn. 27. september - 25.8 grader/klart
  • man. 28. september - 26 grader/klart

Hvor er Bärbelkreuz ab Vogelsang placeret?

Bärbelkreuz ab Vogelsang er en rute beliggende i Hohes Venn-Eifel Nature Park.

Er hunde tilladt på Bärbelkreuz ab Vogelsang?

Hunde kan muligvis være tilladt på Bärbelkreuz ab Vogelsang. Sørg for at tjekke reglerne, inden du tager afsted.

Hvornår er det bedste tidspunkt på året at vandre Bärbelkreuz ab Vogelsang?

Bärbelkreuz ab Vogelsang er åben hele året rundt og er smuk at besøge når som helst.

Hvor travl er Bärbelkreuz ab Vogelsang?

Ifølge vandrere er Bärbelkreuz ab Vogelsang normalt ret travl. Bärbelkreuz ab Vogelsang er åben hele året rundt og er smuk at besøge når som helst.

Er der skove ved Bärbelkreuz ab Vogelsang?

Ja, Bärbelkreuz ab Vogelsang er en skoverute i Hohes Venn-Eifel Nature Park.

Er Bärbelkreuz ab Vogelsang en jernbanesti?

Ja, Bärbelkreuz ab Vogelsang er en jernbanesti i Hohes Venn-Eifel Nature Park.
Sidst opdateret den 12. september 2026 kl. 02.21 GMT+0