From Granzow to Mirow Castle
8kmLængde
141mHøjdeforøgelse
2–2,5tEstimeret tid
Ud og hjem
Denne sti begynder i landsbyen Granzow. Den fører i sydlig retning langs Mirow-søen til slotsøen i Mirow. Mirow Slot ligger der og kan besøges. Der er også Mirow Island of Love med en smuk udsigt over søen. Der er mange steder at stoppe og hvile sig undervejs. En dejlig lille blanding af historie og natur.
Denne tekst er oversat.
Top seværdigheder
Mirower See
Sø
Strandbad Mirow
Strand
Granzower Möschen
Sø
Kavalierhaus
Slot
Schloss Mirow
Slot
Fürstengruft des Hauses Mecklenburg-Strelitz
Attraktion
Kanustation Granzow
Campingplads
Stellplatz am Schlossparkplatz Mirow
Rastepladser for mobile homes
Torhaus
Slot
Ritterkeller
Attraktion
Bootsservice Rick & Rick
Rastepladser for mobile homes
Top seværdigheder
Mirower See
Sø
Strandbad Mirow
Strand
Granzower Möschen
Sø
Kavalierhaus
Slot
Schloss Mirow
Slot
Fürstengruft des Hauses Mecklenburg-Strelitz
Attraktion
Kanustation Granzow
Campingplads
Stellplatz am Schlossparkplatz Mirow
Rastepladser for mobile homes
Torhaus
Slot
Ritterkeller
Attraktion
Bootsservice Rick & Rick
Rastepladser for mobile homes
Populære tidspunkter
Hvornår er der flest på ruten?
Undgå de travleste tidspunkter med ugentlige og månedlige aktivitetsdata for ruten fra vores fællesskabBedste ruter i nærheden
Ofte stillede spørgsmål
Hvad er praktisk at vide om denne rute?
Tjek denne 8,0-km ud-og-tilbage-rute i nærheden af Mirow, Mecklenburg-Vorpommern. Den anses generelt for at være en moderat udfordrende rute og tager i gennemsnit 1 t. 54 min. at gennemføre. Denne rute er fantastisk til camping og vandreture, og du vil sandsynligvis ikke møde ret mange andre mennesker på din vej.
Hvad er det forventede vejr i denne uge for From Granzow to Mirow Castle?
Det forventede vejr for From Granzow to Mirow Castle de næste 5 dage er:
- lør. 26. september - 21.4 grader/klart
- søn. 27. september - 21.5 grader/klart
- man. 28. september - 22.6 grader/klart
- tirs. 29. september - 20.8 grader/klart
- ons. 30. september - 21.4 grader/klart
Hvor er From Granzow to Mirow Castle placeret?
From Granzow to Mirow Castle er en rute beliggende i Mirow, Mecklenburg-Vorpommern, Tyskland.
Hvor svær er From Granzow to Mirow Castle?
From Granzow to Mirow Castle betragtes som en moderat vandretur, der strækker sig over 8 km, med en højdeforøgelse på 141 m. Den tager cirka 2–2,5 t at gennemføre. Moderate ruter har ofte gradvise stigninger eller forhindringer som sten eller rødder.
Hvad er højdeforøgelsen for From Granzow to Mirow Castle?
From Granzow to Mirow Castle betragtes som en moderat vandretur, der strækker sig over 8 km, med en højdeforøgelse på 141 m. Den tager cirka 2–2,5 t at gennemføre. Moderate ruter har ofte gradvise stigninger eller forhindringer som sten eller rødder.
Er From Granzow to Mirow Castle en ud og tilbage-rute?
From Granzow to Mirow Castle er en ud-og-tilbage-rute, der strækker sig over 8 km, med en højdeforøgelse på 141 m. Den tager cirka 2–2,5 t at gennemføre. Ud-og-tilbage-ruter har samme start-og slutpunkt. Du følger ruten ud til et bestemt punkt og går derefter tilbage til af samme vej til startpunktet. Længden af ruten refererer til hele strækningen – vejen ud og tilbage på denne rute strækker sig over 8 km.
Hvor lang er From Granzow to Mirow Castle?
From Granzow to Mirow Castle er en ud-og-tilbage-rute, der strækker sig over 8 km, med en højdeforøgelse på 141 m. Den tager cirka 2–2,5 t at gennemføre. Ud-og-tilbage-ruter har samme start-og slutpunkt. Du følger ruten ud til et bestemt punkt og går derefter tilbage til af samme vej til startpunktet. Længden af ruten refererer til hele strækningen – vejen ud og tilbage på denne rute strækker sig over 8 km.
Er hunde tilladt på From Granzow to Mirow Castle?
Hunde kan muligvis være tilladt på From Granzow to Mirow Castle. Sørg for at tjekke reglerne, inden du tager afsted.
Er der søer ved From Granzow to Mirow Castle?
Ja, From Granzow to Mirow Castle er i nærheden af Mirower See og Granzower Möschen.
Er der strande ved From Granzow to Mirow Castle?
Ja, From Granzow to Mirow Castle er i nærheden af Strandbad Mirow.
Er det tilladt at campere ved From Granzow to Mirow Castle?
Camping er tilladt på From Granzow to Mirow Castle. Campingmuligheder varierer og kan omfatte campingpladser, vild camping, hytter eller indkvartering i byer. Du bør altid dobbelttjekke, om en tilladelse er påkrævet.
Er der skove ved From Granzow to Mirow Castle?
Ja, From Granzow to Mirow Castle er en skovrute.
Er der vilde blomster ved From Granzow to Mirow Castle?
Ja, vandrere har rapporteret om en række forskellige typer af vilde blomster på From Granzow to Mirow Castle, selvom de specifikke typer kan variere fra måned til måned.
Sidst opdateret den 24. september 2026 kl. 02.54 GMT+0