Spring til hovedindhold

Elben Cykelsti Etape F: Hitzacker - Wittenberge

84,7kmLængde
1.125mHøjdeforøgelse
19–21tEstimeret tid
Punkt-til-punkt
Etape F af langdistancecykelruten "Elbe Cycle Route", Niedersachsen/Brandenburg. Etape F af Elbe-cykelruten, der løber omkring 840 kilometer gennem Tyskland, fører gennem grænseområdet mellem UNESCO-biosfærereservatet Elbe River Landscape og naturparken Elbhöhen-Wendland. Ud over det maleriske flodlandskab er der også regionale kulturelle og historiske højdepunkter som Schnackenburg Borderland Museum og Schwedenschanze. Etappemålet er Wittenberge - ikke at forveksle med Lutherstadt Wittenberg i Sachsen-Anhalt, som stadig ligger et par kilometer væk på cykel. Der er overnatnings- og spisesteder ved etapedestinationen samt Wittenberge jernbanestation, hvis man skal videre med tog. Ruten går langs Elbens venstre bred. Det er også muligt at cykle på den østlige side (højre bred). Højdepunkter på cykelturen: - Udsigt over Elben - Hitzacker - Schwedenschanze
Denne tekst er oversat.
Tilpas rute
Asfalteret
Landevejscykling
Backpacking
Cykeltur
Søer
Åer
Udsigt
Vilde blomster
AllTrails-logo

Eventyret starter i appen

Offline-kort, navigation og vejrforhold — alt sammen på ét sted
Download AllTrails-appen i App StoreDownload AllTrails-appen i Google Play

Ofte stillede spørgsmål

Hvad er praktisk at vide om denne rute?

Tjek denne 84,7-km punkt-til-punkt-rute i nærheden af Hitzacker, Niedersachsen. Den anses generelt for at være en moderat udfordrende rute og tager i gennemsnit 18 t. 46 min. at gennemføre. Dette er en populær rute til rygsæksrejse, Landevejscykling og Cykelrundrejser, men du kan stadig nyde lidt ensomhed på de mere stille tidspunkter af dagen.

Hvad er det forventede vejr i denne uge for Elben Cykelsti Etape F: Hitzacker - Wittenberge?

Det forventede vejr for Elben Cykelsti Etape F: Hitzacker - Wittenberge de næste 5 dage er:
  • ons. 23. september - 15.3 grader/byger
  • tors. 24. september - 16.8 grader/klart
  • fre. 25. september - 18.5 grader/klart
  • lør. 26. september - 20.5 grader/klart
  • søn. 27. september - 24.9 grader/klart

Hvor er Elben Cykelsti Etape F: Hitzacker - Wittenberge placeret?

Elben Cykelsti Etape F: Hitzacker - Wittenberge er en rute beliggende i Biosphärenreservat Flusslandschaft Elbe - Mecklenburg-Vorpommern.

Hvor svær er Elben Cykelsti Etape F: Hitzacker - Wittenberge?

Elben Cykelsti Etape F: Hitzacker - Wittenberge betragtes som en moderat vandretur, der strækker sig over 84,7 km, med en højdeforøgelse på 1.125 m. Den tager cirka 19–21 t at gennemføre. Moderate ruter har ofte gradvise stigninger eller forhindringer som sten eller rødder.

Hvad er højdeforøgelsen for Elben Cykelsti Etape F: Hitzacker - Wittenberge?

Elben Cykelsti Etape F: Hitzacker - Wittenberge betragtes som en moderat vandretur, der strækker sig over 84,7 km, med en højdeforøgelse på 1.125 m. Den tager cirka 19–21 t at gennemføre. Moderate ruter har ofte gradvise stigninger eller forhindringer som sten eller rødder.

Er Elben Cykelsti Etape F: Hitzacker - Wittenberge en punkt-til-punkt-rute?

Elben Cykelsti Etape F: Hitzacker - Wittenberge er en punkt-til-punkt-rute, der strækker sig over 84,7 km, med en højdeforøgelse på 1.125 m. Den tager cirka 19–21 t at gennemføre. Punkt-til-punkt-ruter har forskellige start- og slutpunkter. Længden af ruten refererer til afstanden én vej. Glem ikke at planlægge transport, når du udforsker punkt-til-punkt-ruter!

Hvor lang er Elben Cykelsti Etape F: Hitzacker - Wittenberge?

Elben Cykelsti Etape F: Hitzacker - Wittenberge er en punkt-til-punkt-rute, der strækker sig over 84,7 km, med en højdeforøgelse på 1.125 m. Den tager cirka 19–21 t at gennemføre. Punkt-til-punkt-ruter har forskellige start- og slutpunkter. Længden af ruten refererer til afstanden én vej. Glem ikke at planlægge transport, når du udforsker punkt-til-punkt-ruter!

Er hunde tilladt på Elben Cykelsti Etape F: Hitzacker - Wittenberge?

Hunde kan muligvis være tilladt på Elben Cykelsti Etape F: Hitzacker - Wittenberge. Sørg for at tjekke reglerne, inden du tager afsted.

Er landevejscykling tilladt på Elben Cykelsti Etape F: Hitzacker - Wittenberge?

Landevejscykling er tilladt på Elben Cykelsti Etape F: Hitzacker - Wittenberge i Biosphärenreservat Flusslandschaft Elbe - Mecklenburg-Vorpommern.

Er backpacking tilladt på Elben Cykelsti Etape F: Hitzacker - Wittenberge?

Backpacking er tilladt på Elben Cykelsti Etape F: Hitzacker - Wittenberge. Backpackingruter er typisk længere og er ofte punkt-til-punkt-ruter. Campingmuligheder varierer og kan omfatte campingpladser, vild camping, hytter eller indkvartering i byer. Du bør altid dobbelttjekke, om en tilladelse er påkrævet.

Er Elben Cykelsti Etape F: Hitzacker - Wittenberge asfalteret?

Ja, ifølge vandrere er Elben Cykelsti Etape F: Hitzacker - Wittenberge asfalteret.

Er der vilde blomster ved Elben Cykelsti Etape F: Hitzacker - Wittenberge?

Ja, vandrere har rapporteret om en række forskellige typer af vilde blomster på Elben Cykelsti Etape F: Hitzacker - Wittenberge, selvom de specifikke typer kan variere fra måned til måned.
Sidst opdateret den 21. september 2026 kl. 22.21 GMT+0