Spring til hovedindhold

Hochsalwand fra Jenbachtal-dalen

13,8kmLængde
845mHøjdeforøgelse
5,5–6tEstimeret tid
Rundtur
Krævende cirkulær vandresti nær Fischbachau i Bayern. Denne sløjfe fører gennem den maleriske bjergverden øst for Fischbachau i Wendelstein-gruppen. Den passerer flere idylliske alpegårde og flere vidunderlige udsigter over de omkringliggende bjergtoppe. Fra Hochsalwand kan man se ind i de alpine forbjerge og Chiemgau-alperne. Hvis turen forlænges til Lechnerkopf, skal man klatre, og turen får mere karakter af en bjergtur. Starten er ved parkeringspladsen "Oberes Jenbachtal". Her er der også offentlige toiletter. Du kan stoppe ved Wirtsalm og Reindleralm undervejs. Højdepunkter på vandreturen: - Wirtsalm - Fantastisk udsigt over de bayerske alper - Hochsalwand - Lechnerkopf - Den hvide væg - Reindler Alm
Denne tekst er oversat.
Tilpas rute
Vandretur
Åer
Udsigt
Vandfald
Vilde blomster

Populære tidspunkter

Plus mærkebillede

Hvornår er der flest på ruten?

Undgå de travleste tidspunkter med ugentlige og månedlige aktivitetsdata for ruten fra vores fællesskab
AllTrails-logo

Eventyret starter i appen

Offline-kort, navigation og vejrforhold — alt sammen på ét sted
Download AllTrails-appen i App StoreDownload AllTrails-appen i Google Play

Ofte stillede spørgsmål

Hvad er praktisk at vide om denne rute?

Prøv denne 13,8-km loop-rute nær Fischbachau, Bayern. Den anses generelt for at være en udfordrende rute og tager i gennemsnit 5 t. 24 min. at gennemføre. Dette er en populær rute til vandreture, men du kan stadig nyde lidt ensomhed på de mere stille tidspunkter af dagen. Det bedste tidspunkt at besøge denne rute er fra juni til oktober.

Hvad er det forventede vejr i denne uge for Hochsalwand fra Jenbachtal-dalen?

Det forventede vejr for Hochsalwand fra Jenbachtal-dalen de næste 5 dage er:
  • man. 21. september - 13.6 grader/klart
  • tirs. 22. september - 14.6 grader/klart
  • ons. 23. september - 17 grader/byger
  • tors. 24. september - 13.6 grader/byger
  • fre. 25. september - 17.9 grader/klart

Hvor er Hochsalwand fra Jenbachtal-dalen placeret?

Hochsalwand fra Jenbachtal-dalen er en rute beliggende i Fischbachau, Bayern, Tyskland.

Hvor svær er Hochsalwand fra Jenbachtal-dalen?

Hochsalwand fra Jenbachtal-dalen betragtes som en svær vandretur, der strækker sig over13,8 km, med en højdeforøgelse på 845 m. Den tager cirka 5,5–6 t at gennemføre. En svær rute tilbagelægger som regel længere afstande og kan have lange eller stejle stigninger samt mere udfordrende forhindringer.

Hvad er højdeforøgelsen for Hochsalwand fra Jenbachtal-dalen?

Hochsalwand fra Jenbachtal-dalen betragtes som en svær vandretur, der strækker sig over13,8 km, med en højdeforøgelse på 845 m. Den tager cirka 5,5–6 t at gennemføre. En svær rute tilbagelægger som regel længere afstande og kan have lange eller stejle stigninger samt mere udfordrende forhindringer.

Er Hochsalwand fra Jenbachtal-dalen en looptur?

Hochsalwand fra Jenbachtal-dalen er en looptur, der strækker sig over 13,8 km, med en højdeforøgelse på 845 m. Den tager cirka 5,5–6 t at gennemføre. Loopture har samme start- og slutpunkt. Du følger én enkelt rute uden at gå tilbage af samme vej.

Hvor lang er Hochsalwand fra Jenbachtal-dalen?

Hochsalwand fra Jenbachtal-dalen er en looptur, der strækker sig over 13,8 km, med en højdeforøgelse på 845 m. Den tager cirka 5,5–6 t at gennemføre. Loopture har samme start- og slutpunkt. Du følger én enkelt rute uden at gå tilbage af samme vej.

Er hunde tilladt på Hochsalwand fra Jenbachtal-dalen?

Hunde kan muligvis være tilladt på Hochsalwand fra Jenbachtal-dalen. Sørg for at tjekke reglerne, inden du tager afsted.

Hvornår er det bedste tidspunkt på året at vandre Hochsalwand fra Jenbachtal-dalen?

juni til oktober er den mest populære tid på året at besøge Hochsalwand fra Jenbachtal-dalen.

Hvor travl er Hochsalwand fra Jenbachtal-dalen?

Ifølge vandrere er Hochsalwand fra Jenbachtal-dalen normalt ret travl. juni til oktober er den mest populære tid på året at besøge Hochsalwand fra Jenbachtal-dalen.

Er der vandfald på Hochsalwand fra Jenbachtal-dalen?

Ja, Hochsalwand fra Jenbachtal-dalen har en naturskøn udsigt over Jenbachfall.

Er der vilde blomster ved Hochsalwand fra Jenbachtal-dalen?

Ja, vandrere har rapporteret om en række forskellige typer af vilde blomster på Hochsalwand fra Jenbachtal-dalen, selvom de specifikke typer kan variere fra måned til måned.
Sidst opdateret den 17. september 2026 kl. 01.50 GMT+0