Hirschling - Marienthal - Regental-Fels
15kmLængde
494mHøjdeforøgelse
4,5–5tEstimeret tid
Rundtur
Idyllisk rundvandring i naturparken Bayerischer Wald, Bayern.
Fra Hirschling krydser ruten floden og følger vejen Regentalstraße i et stykke tid, før den drejer til højre op i skoven. De delvist stejle skovstier og stier fører til Peilstein med sin vidunderlige udsigt. Ruten går derefter ned til Marienthal og tilbage ind i skoven. Den anden halvdel af turen har ikke længere nogen nævneværdig stigning og fører langs flodens bredder tilbage til udgangspunktet. Hvis du vil forkorte ruten, kan du tage færgen i Marienthal. Denne vidunderlige vandretur er bedst at tage på, når det har været tørt i et par dage, da stierne er meget mudrede og svære at gå på efter regn.
Højdepunkter:
- Hirschling Slot
- Stefling Slot nær ruten
- Regental-klippen
Denne tekst er oversat.
Top seværdigheder
Peilstein
Tinde
Aussichtspunkt Peilstein
Udsigtspunkt
Regental-Fels
Attraktion
Franzenshöhe
Tinde
Schloss Hirschling
Slot
Flying-Eagle-Fels
Attraktion
Zeltplatz Marienthal
Campingplads
Wichtel-Fels
Attraktion
Obelix-Fels
Attraktion
Lurchi-Fels
Attraktion
Populære tidspunkter
Hvornår er der flest på ruten?
Undgå de travleste tidspunkter med ugentlige og månedlige aktivitetsdata for ruten fra vores fællesskabBedste ruter i nærheden
Ofte stillede spørgsmål
Hvad er praktisk at vide om denne rute?
Tag ud på denne 15,0-km loop-rute nær Maxhütte-Haidhof, Bayern. Den anses generelt for at være en moderat udfordrende rute og tager i gennemsnit 4 t. 21 min. at gennemføre. Denne rute er fantastisk til camping, vandreture og løberuter, og du vil sandsynligvis ikke møde ret mange andre mennesker på din vej.
Hvad er det forventede vejr i denne uge for Hirschling - Marienthal - Regental-Fels?
Det forventede vejr for Hirschling - Marienthal - Regental-Fels de næste 5 dage er:
- ons. 23. september - 16.4 grader/støvregn
- tors. 24. september - 16.1 grader/tåget
- fre. 25. september - 19.6 grader/klart
- lør. 26. september - 22.4 grader/klart
- søn. 27. september - 23.9 grader/klart
Hvor er Hirschling - Marienthal - Regental-Fels placeret?
Hirschling - Marienthal - Regental-Fels er en rute beliggende i Upper Bavarian Forest Nature Park.
Hvor svær er Hirschling - Marienthal - Regental-Fels?
Hirschling - Marienthal - Regental-Fels betragtes som en moderat vandretur, der strækker sig over 15 km, med en højdeforøgelse på 494 m. Den tager cirka 4,5–5 t at gennemføre. Moderate ruter har ofte gradvise stigninger eller forhindringer som sten eller rødder.
Hvad er højdeforøgelsen for Hirschling - Marienthal - Regental-Fels?
Hirschling - Marienthal - Regental-Fels betragtes som en moderat vandretur, der strækker sig over 15 km, med en højdeforøgelse på 494 m. Den tager cirka 4,5–5 t at gennemføre. Moderate ruter har ofte gradvise stigninger eller forhindringer som sten eller rødder.
Er Hirschling - Marienthal - Regental-Fels en looptur?
Hirschling - Marienthal - Regental-Fels er en looptur, der strækker sig over 15 km, med en højdeforøgelse på 494 m. Den tager cirka 4,5–5 t at gennemføre. Loopture har samme start- og slutpunkt. Du følger én enkelt rute uden at gå tilbage af samme vej.
Hvor lang er Hirschling - Marienthal - Regental-Fels?
Hirschling - Marienthal - Regental-Fels er en looptur, der strækker sig over 15 km, med en højdeforøgelse på 494 m. Den tager cirka 4,5–5 t at gennemføre. Loopture har samme start- og slutpunkt. Du følger én enkelt rute uden at gå tilbage af samme vej.
Er hunde tilladt på Hirschling - Marienthal - Regental-Fels?
Hunde kan muligvis være tilladt på Hirschling - Marienthal - Regental-Fels. Sørg for at tjekke reglerne, inden du tager afsted.
Er der naturskønne udsigter ved Hirschling - Marienthal - Regental-Fels?
Ja, Aussichtspunkt Peilstein er placeret på Hirschling - Marienthal - Regental-Fels.
Er det tilladt at campere ved Hirschling - Marienthal - Regental-Fels?
Camping er tilladt på Hirschling - Marienthal - Regental-Fels i Upper Bavarian Forest Nature Park. Campingmuligheder varierer og kan omfatte campingpladser, vild camping, hytter eller indkvartering i byer. Du bør altid dobbelttjekke, om en tilladelse er påkrævet.
Er der løberuter ved Hirschling - Marienthal - Regental-Fels?
Ja, vandrere har sagt, at Hirschling - Marienthal - Regental-Fels er god til løb. Denne rute strækker sig over 15 km med en højdeforøgelse på 494 m.
Er der skove ved Hirschling - Marienthal - Regental-Fels?
Ja, Hirschling - Marienthal - Regental-Fels er en skoverute i Upper Bavarian Forest Nature Park.
Er der vilde blomster ved Hirschling - Marienthal - Regental-Fels?
Ja, vandrere har rapporteret om en række forskellige typer af vilde blomster på Hirschling - Marienthal - Regental-Fels, selvom de specifikke typer kan variere fra måned til måned.
Sidst opdateret den 17. september 2026 kl. 00.52 GMT+0