Spring til hovedindhold

Bodenbach Gorge Loop

8,7kmLængde
304mHøjdeforøgelse
2,5–3tEstimeret tid
Rundtur
Denne fortryllende skovtur ved Wüstenrot fører ind i de uberørte kløfter i naturparken Schwäbisch-Fränkischer Wald. En naturskøn sti snor sig ned i den fugtige og kølige Bodenbach-kløft, hvor mosbevoksede klipper, bregner og knudrede rødder præger landskabet. Over små broer, stentrapper og træstier med gelændere går turen forbi rislende vandløb. Stien forbinder kløften med den nærliggende Tobelschlucht og naturmonumentet Hohler Stein, en grottelignende sandstensformation. Fast fodtøj med godt mønster sikrer, at man kan gå sikkert på det til tider glatte underlag.
Denne tekst er oversat.
Tilpas rute
Vandretur
Skove
Åer
Udsigt

Populære tidspunkter

Plus mærkebillede

Hvornår er der flest på ruten?

Undgå de travleste tidspunkter med ugentlige og månedlige aktivitetsdata for ruten fra vores fællesskab
AllTrails-logo

Eventyret starter i appen

Offline-kort, navigation og vejrforhold — alt sammen på ét sted
Download AllTrails-appen i App StoreDownload AllTrails-appen i Google Play

Ofte stillede spørgsmål

Hvad er praktisk at vide om denne rute?

Prøv denne 8,7-km loop-rute nær Spiegelberg, Baden-Württemberg. Den anses generelt for at være en moderat udfordrende rute og tager i gennemsnit 2 t. 35 min. at gennemføre. Denne rute er fantastisk til vandreture, og du vil sandsynligvis ikke møde ret mange andre mennesker på din vej. Det bedste tidspunkt at besøge denne rute er fra april til oktober.

Hvad er det forventede vejr i denne uge for Bodenbach Gorge Loop?

Det forventede vejr for Bodenbach Gorge Loop de næste 5 dage er:
  • tirs. 22. september - 19.2 grader/klart
  • ons. 23. september - 17.9 grader/klart
  • tors. 24. september - 19.2 grader/klart
  • fre. 25. september - 22 grader/klart
  • lør. 26. september - 26.7 grader/klart

Hvor er Bodenbach Gorge Loop placeret?

Bodenbach Gorge Loop er en rute beliggende i Spiegelberg, Baden-Württemberg, Tyskland.

Hvor svær er Bodenbach Gorge Loop?

Bodenbach Gorge Loop betragtes som en moderat vandretur, der strækker sig over 8,7 km, med en højdeforøgelse på 304 m. Den tager cirka 2,5–3 t at gennemføre. Moderate ruter har ofte gradvise stigninger eller forhindringer som sten eller rødder.

Hvad er højdeforøgelsen for Bodenbach Gorge Loop?

Bodenbach Gorge Loop betragtes som en moderat vandretur, der strækker sig over 8,7 km, med en højdeforøgelse på 304 m. Den tager cirka 2,5–3 t at gennemføre. Moderate ruter har ofte gradvise stigninger eller forhindringer som sten eller rødder.

Er Bodenbach Gorge Loop en looptur?

Bodenbach Gorge Loop er en looptur, der strækker sig over 8,7 km, med en højdeforøgelse på 304 m. Den tager cirka 2,5–3 t at gennemføre. Loopture har samme start- og slutpunkt. Du følger én enkelt rute uden at gå tilbage af samme vej.

Hvor lang er Bodenbach Gorge Loop?

Bodenbach Gorge Loop er en looptur, der strækker sig over 8,7 km, med en højdeforøgelse på 304 m. Den tager cirka 2,5–3 t at gennemføre. Loopture har samme start- og slutpunkt. Du følger én enkelt rute uden at gå tilbage af samme vej.

Er hunde tilladt på Bodenbach Gorge Loop?

Hunde kan muligvis være tilladt på Bodenbach Gorge Loop. Sørg for at tjekke reglerne, inden du tager afsted.

Hvornår er det bedste tidspunkt på året at vandre Bodenbach Gorge Loop?

april til oktober er den mest populære tid på året at besøge Bodenbach Gorge Loop.

Hvor travl er Bodenbach Gorge Loop?

Ifølge vandrere er Bodenbach Gorge Loop normalt ikke for travl. april til oktober er den mest populære tid på året at besøge Bodenbach Gorge Loop.

Er der skove ved Bodenbach Gorge Loop?

Ja, Bodenbach Gorge Loop er en skovrute.
Sidst opdateret den 12. september 2026 kl. 01.10 GMT+0